PolskaRuszyły zapisy na Ekstremalną Drogę KRZYŻOWĄ 2017

Ruszyły zapisy na Ekstremalną Drogę KRZYŻOWĄ 2017

Noc, wysiłek, wyzwanie, zmaganie się z samym sobą – wszystko po to, by przeżyć coś ekstremalnego, zmienić swoje życie i spotkać się z Bogiem. Tegoroczna, 9. Edycja EKSTREMALNEJ DROGI KRZYŻOWEJ odbędzie się pod hasłem „Drogi przełomu”.

Ruszyły zapisy na Ekstremalną Drogę KRZYŻOWĄ 2017
Źródło zdjęć: © materiał organizatora | /

06.03.2017 | aktual.: 06.03.2017 12:50

Ogólnopolskie zapisy uczestników na EDK ruszyły już 1 marca w Środę Popielcową. Zgłaszać można się przez stronę www.edk.org.pl, na której dostępnych jest już ponad 100- tras do wyboru.. 9 edycja EDK odbędzie się 7 kwietnia w Polsce oraz za granicą.

EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA to projekt realizowany od 2009 roku. Polega na pokonaniu wybranej trasy w nocy, ciszy, modlitwie i samotności. W trakcie długiej, bo ponad 40-kilometrowej wyprawy, uczestnicy mają czas na refleksję i spotkanie z Bogiem. EDK to także wewnętrzna podróż, która pozwala spojrzeć w głąb siebie i uczy pokory. Tu jest ból, zmęczenie, samotność. Ma być ekstremalnie. – Nie warto żyć normalnie, warto żyć ekstremalnie!– mówi ks. Jacek WIOSNA Stryczek, inicjator i pomysłodawca EDK. Zobacz film: https://youtu.be/EGYCpQkUGhA

Nie tylko dla wierzących

Motywacje osób podejmujących się uczestnictwa w EDK, bywają bardzo różne. Na trasy wyruszają zarówno wierzący, jak i niewierzący. Ci pierwsi – by przeżywać ból choć trochę podobny do tego, którego doświadczał Jezus w czasie swojej drogi krzyżowej i by zbliżać się do Boga. Ci drudzy – by stanąć twarzą w twarz z tym słabszym ja, lękami i niedoskonałościami. Dla wielu osób wierzących EDK jest przede wszystkim inną forma duchowości. Dla nich najważniejszą rzeczą jest to, by spotkać się z Bogiem. Każda przeszkoda powoduje, że otwierasz się na Boga.

EDK to nie pielgrzymka, nie noc przetrwania. EDK jest wtedy ważnym elementem przygotowań do Wielkiejnocy i przeżywania męki Pańskiej.

Wśród uczestników nie brakuje jednak osób, które dalekie są od religijnych motywacji. Drogę przeżywają na swój sposób. Dla nich EDK to przede wszystkim przekraczanie siebie, zmaganie się z własnymi słabościami i lękami, wyjście ze strefy komfortu. Prawdziwa droga przełomu w dotychczasowym życiu.

- Jak się idzie Ekstremalną Drogą Krzyżową i dochodzi się do swojej granicy to ma się wybór albo poddać się albo przełamać, wyjść ze strefy komfortu i iść dalej. A mi się wydaje, że są trzy opcje. Można się poddać, iść dalej przełamując tylko barierę fizyczną, ale można też przełamać barierę fizyczną i psychiczną. Na tym polega prawdziwa Ekstremalna Droga Krzyżowa. Człowiek doświadcza zmiany, kiedy przełamie się w obydwu sferach. Wtedy człowiek będzie w stanie zapanować nad swoim ciałem i nad swoimi myślami– opowiada Basia, uczestniczka EDK.

Podejmij wyzwanie

Większość EDK wyrusza 7 kwietnia, a w niektórych miejscach 31 marca. Tylko w 2016 roku wydarzenie przyciągnęło 25 tys. uczestników, którzy pokonali 177 tras w Polsce i 11 zagranicą (m.in. Oslo, Genewa, Glasgow, Manchester). Uczestnicy EDK znaleźli się nawet na Antarktydzie. Najdłuższa z tras miała aż 100 km.

W tym roku szacuje się, że liczba uczestników może sięgnąć nawet 80 tys. osób, które pokonają 600 tras w 300 miastach na terenie kilkunastu państw. Osoby, które chcą wziąć udział w EDK, mogą już teraz zgłaszać się przez stronę www.edk.org.plNa większość tras można zapisywać się praktycznie do ostatniej chwili, jednak na niektóre z nich liczba miejsc jest ograniczona. Dlatego warto nie zwlekać.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)