PolskaRuszyły bezpłatne audycje wyborcze w mediach publicznych

Ruszyły bezpłatne audycje wyborcze w mediach publicznych

W sobotę rano publiczne radio i telewizja rozpoczęły nadawanie bezpłatnych audycji komitetów wyborczych. Kilka minut po godzinie szóstej telewizyjna Jedynka wyemitowała pierwsze z nich. Nadawanie skończy się za dwa tygodnie, dzień przed wyborami.

W programach ogólnokrajowych emitowane są audycje komitetów, które zarejestrowały listy kandydatów do sejmu lub do senatu w co najmniej połowie okręgów wyborczych.

W jesiennych wyborach parlamentarnych startuje siedem komitetów wyborczych do sejmu o charakterze ogólnopolskim. Są to komitety: PO, PiS, SLD, PSL, PJN, Ruchu Palikota i Polskiej Partii Pracy - Sierpień '80.

Ponadto bezpłatne spoty ma prawo emitować Komitet Wyborczy Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego, który co prawda nie ma charakteru ogólnopolskiego, ale zarejestrował listy w ponad połowie okręgów wyborczych.

PiS, PO, SLD i PSL, które zarejestrowały też kandydatów do senatu w ponad połowie ze stu okręgów, dysponują dodatkowym czasem antenowym na tę kampanię. W rezultacie ich spoty są po prostu dłuższe.

Audycje bezpłatne to w niektórych wypadkach kompilacja znanych już spotów, a niekiedy specjalnie na tę okazję sfilmowane wypowiedzi kandydatów i liderów partii. Komitety przypominają swoje hasła wyborcze i numery list, z którymi idą do wyborów.

W jednej z pierwszych audycji PO zaprezentowała materiał z podróży Donalda Tuska autobusem po kraju, widać szefa PO m.in. grającego z dziećmi w koszykówkę. Z kolei partia Jarosława Kaczyńskiego przedstawiła m.in. spot, gdzie padły słowa jednego z bohaterów: "Nie jestem obciachem, jestem Polakiem".

SLD w pierwszych audycjach promowali m.in. młodzi kandydaci tej partii do sejmu: Łukasz Naczas i Tomasz Kalita. PSL zaprezentowało z kolei całą "drużynę" polityków na czele z Waldemarem Pawlakiem.

Janusz Palikot przestrzegał, aby nie obudzić się "za późno" w państwie, gdzie dzieci będą uczyć się religii przez sześć godzin. Swoje deklaracje zaprezentowali też politycy PJN na czele z Pawłem Kowalem.

Janusz Korwin-Mikke tłumaczył zaś, że każde obiecane przez polityków 100 zł oznacza 140 zł "wyjęte" z kieszeni podatnika.

Do głosowania na PPP przekonywał jej szef Bogusław Ziętek.

Bezpłatne audycje ośmiu komitetów można obejrzeć lub usłyszeć na antenie: Programu 1 i 2 TVP oraz w TVP Polonii, a także w czterech programach Polskiego Radia (i w programie dla zagranicy).

Materiały w telewizjach będą prezentowane w blokach - porannym i popołudniowym lub wieczornym. Audycje pozostałych komitetów są emitowane w publicznych mediach regionalnych.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)