Ruszyła strona internetowa dla ofiar przestępstw
Od poniedziałku działa strona internetowa Pokrzywdzeni. Ministerstwo sprawiedliwości prezentuje na niej kompendium wiedzy i porad dla osób, które stały się ofiarami przestępstw.
Sfinansowana z funduszy europejskich strona została uruchomiona na początku Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw. Od kilku lat resort sprawiedliwości organizuje w tym czasie w sądach i prokuraturach punkty informacyjne, gdzie można uzyskać bezpłatne porady prawne i kontakt z pozarządowymi organizacjami pomagającymi pokrzywdzonym.
Chętni mogą się też zapoznać z zamieszczonymi na stronie 34 aktami prawnymi (od konstytucji, przez kodeksy i inne ustawy, aż po zarządzenia ministra sprawiedliwości i regulaminy policyjne), które stosują policja, prokuratury i sądy.
"Podstawowym obowiązkiem państwa jest stworzenie warunków gwarantujących rzeczywistą ochronę każdego człowieka przed zachowaniami naruszającymi jego prawnie chronione dobra. Osiągnięcie tych celów następuje jednak nie z chwilą ustanowienia odpowiednich norm prawnych, ale po ich skutecznym zastosowaniu i pod warunkiem konsekwentnego przestrzegania" - głosi dokument ustanawiający ogólnopolską strukturę pod nazwą "Sieć Pomocy Ofiarom Przestępstw".
O usprawnieniu przepisów, mających służyć ochronie praw pokrzywdzonych debatowali w Warszawie profesorowie prawa oraz praktycy - sędziowie i prokuratorzy.
W opinii uczestnika debaty prof. Piotra Hofmańskiego - sędziego izby karnej Sądu Najwyższego, należałoby przemyśleć powrót do orzekania przez sądy obligatoryjnego odszkodowania, które po wyroku skazującym płaciłby sprawca pokrzywdzonemu. Obecnie istnieje możliwość wniesienia razem z aktem oskarżenia powództwa cywilnego tzw. adhezyjnego, które sąd karny rozstrzyga razem z procesem. W jego opinii, ta konstrukcja nie jest skuteczna, a odszkodowania były lepszym rozwiązaniem.