PolskaRuszył trzydniowy egzamin gimnazjalny

Ruszył trzydniowy egzamin gimnazjalny

18.04.2016 05:05, aktualizacja: 18.04.2016 11:11

• 360 tysięcy gimnazjalistów rozpoczęło sesję egzaminacyjną

• W ciągu trzech napiszą pięć, a niektórzy sześć egzaminów

W poniedziałek gimnazjaliści rozpoczęli maraton egzaminacyjny. Pierwsze zmagania mają już za sobą. Rano pisali test z historii i wiedzy o społeczeństwie.

Uczniowie Zespołu Szkół Społecznych "Splot" w Nowym Sączu po wyjściu z sali mieli mieszane uczucia. W rozmowie z IAR część z nich stwierdziło, że zagadnienie z historii były zdecydowanie trudniejsze niż z WOS. Ułatwieniem były zamieszczone teksty źródłowe, z których można było wywnioskować niektóre odpowiedzi.

Młodzi ludzie napiszą jeszcze w poniedziałek egzamin z języka polskiego. We wtorek rano natomiast z biologii, chemii, fizyki i geografii. W tym samym dniu zmierzą się tez z wiedzy matematycznej. W ostatnim dniu sesji zaplanowano egzamin z języka obcego.

W całej Polsce przystąpiło do niego 360 tysięcy gimnazjalistów. Wyniki egzaminów gimnazjalnych zostaną ogłoszone 17 czerwca.

Na egzaminie z wiedzy humanistycznej uczniowie najpierw dostali blok zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie. Na rozwiązanie zadań uczniowie mieli 60 minut (dyslektycy 80 minut). Następnie mieli przerwę do godziny 11, po której przystąpili do rozwiązywania bloku zadań z języka polskiego. Ta część egzaminu potrwa 90 minut (dla dyslektyków 135 minut).

Wtorkowy egzamin też będzie składał się z dwóch bloków. W pierwszym znajdą się zadania z nauk przyrodniczych - biologii, chemii, fizyki i geografii. W drugim bloku będą zadania z matematyki. W środę egzamin z języka obcego przeprowadzany będzie na dwóch poziomach: podstawowym - obowiązkowym dla wszystkich gimnazjalistów i rozszerzonym - dla tych uczniów, którzy w gimnazjum kontynuują naukę wybranego języka obcego rozpoczętą w szkole podstawowej.

Arkusze z zadaniami z kolejnych dni będzie publikować codziennie na swoje stronie internetowej Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne.

Prace uczniów zostaną zakodowane; sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu w poniedziałek, wtorek i środę, będzie go pisać w drugim terminie - 1, 2 i 3 czerwca.

Uczeń przyłapany na ściąganiu podczas sprawdzianu musi przystąpić do niego jeszcze raz. Jeśli uczeń przystąpi do egzaminu i napisze go słabo, a równocześnie uzyska oceny pozytywne na świadectwie na zakończenie III klasy, to i tak ukończy gimnazjum. Powtórka egzaminu gimnazjalnego, w celu poprawy wyniku, nie jest możliwa.

Wyniki egzaminu gimnazjalnego brane są pod uwagę przy przyjęciu do szkoły ponadgimnazjalnej. W postępowaniu rekrutacyjnym brane są pod uwagę także wymienione na świadectwie ukończenia gimnazjum oceny z języka polskiego i matematyki oraz z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych ustalonych przez dyrektora danej szkoły, świadectwo ukończenia gimnazjum z wyróżnieniem, szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie, aktywność społeczna.

W przypadku kandydatów ubiegających się o przyjęcie do klas wymagających szczególnych indywidualnych predyspozycji brane są pod uwagę wyniki sprawdzianu uzdolnień kierunkowych.

Poniedziałek, wtorek i środa mogą być w części gimnazjów dniami wolnymi od lekcji; decyzje w tej sprawie podejmują dyrektorzy szkół.

W tym roku w całej Polsce egzamin gimnazjalny będzie sprawdzany nową metodą. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik wyjaśnia, że w ramach e-oceniania, prace uczniów będą skanowane, a potem wysyłane do egzaminatorów. Ci nie będą musieli już być koszarowani w weekend w jakimś ośrodku. Teraz mogą te prace sprawdzać w zaciszu swojego domu. Dzięki temu systemowi liczbę egzaminatorów sprawdzających prace można było zmniejszyć z 4,5 to 1,5 tys.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (40)
Zobacz także