Ruszył "biały uniwersytet" dla pielęgniarek
Wykład "Konflikt i negocjacje. Doświadczenie
pierwszej "Solidarności" prof. Karola Modzelewskiego, wygłoszony na terenie "białego miasteczka" przed kancelarią
premiera, rozpoczął tam cykl wykładów tzw. "białego uniwersytetu".
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/protest-pielegniarek-nie-slabnie-6038692093846145g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/protest-pielegniarek-nie-slabnie-6038692093846145g )
Protest pielęgniarek nie słabnie
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/lekarze-walcza-o-podwyzki-6038682820191361g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/pikieta-pielegniarek-6038716305552513g )
Pikieta pielęgniarek
Prof. Modzelewski, przedstawiając historię strajków solidarnościowych, w których brał udział na początku lat 80., podkreślił, że ich siłą było duże poparcie społeczne. Jednoczył nas także wspólny przeciwnik, jakim była władza i rządząca partia. Chcieliśmy coś zmienić, a poparcie społeczne dodatkowo nas motywowało - mówił prof. Modzelewski.
Odnosząc się do obecnych protestów służby zdrowia, prof. Modzelewski zaznaczył, że strajkujący powinni pamiętać, że negocjacje polegają przede wszystkim na osiągnięciu kompromisu. Każda ze stron musi z czegoś zrezygnować, dlatego też nie wszystkie postulaty strajkujących mogą zostać spełnione - podkreślił Modzelewski.
Wykład Modzelewskiego spotkał się z dużym zainteresowaniem zarówno obecnych w "białym miasteczku" pielęgniarek, jak i przechodniów.
W ramach "białego uniwersytetu" w kolejnych dniach wykłady mają wygłosić naukowcy, działacze organizacji pozarządowych, m.in. Krystyna Starczewska, Halina Bortnowska, Kazimiera Szczuka, Magda Rudzińska, Piotr Laskowski.
"Białe miasteczko", w którym protestują pielęgniarki z całego kraju, znajduje się przed kancelarią premiera od 19 czerwca. Sześć sióstr prowadzi głodówkę. Jednocześnie od 21 maja w kraju trwa protest lekarzy - pracują oni w systemie ostrych dyżurów, inni składają wymówienia z pracy, pewna grupa prowadzi głodówkę.