Ruszają egzaminy ósmoklasisty. To trzeba wiedzieć
Na te dni czekali uczniowie szkół podstawowych. W dniach 25-27 maja odbędą się egzaminy ósmoklasisty. W nich do zdobycia będą punkty istotne przy rekrutacji do szkół średnich.
Już we wtorek rozpocznie się egzamin ósmoklasisty. Sesje egzaminacyjne potrwają trzy dni i każdego z nich uczniowie będą rozwiązywać test z innej tematyki. Ta dotyczyć będzie języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytniego.
Egzamin ósmoklasisty. Kiedy egzaminy?
Na ten dzień czekali uczniowie szkół podstawowych. Podczas egzaminów do zdobycia będą punkty niezbędne do rekrutacji do szkół średniej. Co ważne - tego egzaminu nie da się nie zdać. Przebrnie przez niego nawet ten, kto nie zdobędzie żadnego punktu, choć trzeba pamiętać, że będzie miał problemy, by dostać się do wymarzonej szkoły.
Kiedy odbędą się egzaminy ósmoklasisty?
Termin podstawowy egzaminu ósmoklasisty 2021:
- 25 maja 2021 r. (wtorek) - godz. 9:00 - język polski - trwa 120 minut (dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - do 180 minut),
- 26 maja 2021 r. (środa) - godz. 9:00 - matematyka - trwa 100 minut (dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - do 150 minut),
- 27 maja 2021 r. (czwartek) - godz. 9:00 - język obcy nowożytny - trwa 90 minut (dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - do 135 minut).
Terminy dodatkowe to 16, 17 i 18 czerwca (kolejno język polski, matematyka i język obcy nowożytny).
Egzamin ósmoklasisty. Zasady
Za trzy egzaminy można dostać w sumie 100 punktów. Wyniki egzaminów wyrażone są procentowo.
Każdy zdający powinien mieć na egzaminie ósmoklasisty z każdego przedmiotu długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania rozwiązań (odpowiedzi).
Dodatkowo na egzaminie z matematyki każdy zdający powinien mieć linijkę. Rysunki – jeżeli trzeba je wykonać – zdający wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem.
Egzamin ósmoklasisty. Zasady bezpieczeństwa
Na egzamin może przyjść wyłącznie zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły, obserwator, egzaminator lub inna osoba zaangażowana w przeprowadzanie egzaminu – bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19.
Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos (maseczką jedno- lub wielorazową).
Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających lub po podejściu zdających do stanowiska egzaminacyjnego.
Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5- metrowego odstępu).