Rusza proces beatyfikacji Jana Pawła II
O godz. 19 w bazylice świętego Jana na Lateranie odbędzie się ceremonia otwarcia procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. Nastąpi to zaledwie 87 dni po śmierci Papieża. Inauguracyjne posiedzenie trybunału kanonicznego poprzedzą nieszpory z okazji przypadającej w środę uroczystości świętych Piotra i Pawła.
Choć osoby zaangażowane w sprawę beatyfikacyjną już pracują nad dokumentami, w tym nad tekstami polskiego Papieża, oficjalnie proces rozpocznie się we wtorek, podczas pierwszego posiedzenia trybunału, przed którym będzie się toczyć.
Na początku uroczystości odczytany zostanie po łacinie dokument wikariatu Rzymu o powołaniu trybunału odpowiedzialnego za dochodzenie diecezjalne.
Najważniejszym punktem sesji inauguracyjnej - jedynej jawnej, gdyż następne odbywać się będą za zamkniętymi drzwiami - będzie uroczyste ślubowanie wszystkich członków trybunału. Pierwszy przysięgę złoży jednak inicjator sprawy beatyfikacyjnej, który poprosił Benedykta XVI o przyspieszenie jej rozpoczęcia - papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kardynał Camillo Ruini. Po nim ślubować będą powołani przez wikariat sędziowie i notariusze oraz postulator ksiądz Sławomir Oder.
Modlitwa o beatyfikację
Oto tekst przysięgi: "W imię Pańskie, przyrzekam z ufnością i skrupulatnością pełnić powierzony mi urząd w procesie w sprawie życia i cnót, a także cudów Sługi Bożego Jana Pawła II, Papieża. Przyrzekam również zachować w tajemnicy zeznania świadków i nie mówić o nich z osobami spoza trybunału, mianowanymi w tym procesie. Przysięgam, że nie przyjmę żadnego daru, który zostanie mi wręczony w związku z obecnym procesem. Tak mi dopomóż Bóg".
Następnie uczestnicy uroczystości odmówią zaaprobowaną przez kardynała Ruiniego modlitwę o beatyfikację Jana Pawła II. Oto oficjalne tłumaczenie tekstu modlitwy:
"Boże w Trójcy Przenajświętszej, dziękujemy Ci za to, że dałeś Kościołowi Papieża Jana Pawła II, w którym zajaśniała Twoja ojcowska dobroć, chwała krzyża Chrystusa i piękno Ducha miłości.
On, zawierzając całkowicie Twojemu miłosierdziu i matczynemu wstawiennictwu Maryi, ukazał nam żywy obraz Jezusa Dobrego Pasterza, wskazując świętość, która jest miarą życia chrześcijańskiego, jako drogę dla osiągnięcia wiecznego zjednoczenia z Tobą.
Udziel nam, za jego przyczyną, zgodnie z Twoją wolą, tej łaski, o którą prosimy z nadzieją, że Twój Sługa Papież Jan Paweł II, zostanie rychło włączony w poczet Twoich świętych. Amen".
Tajna lista świadków
Po zaprzysiężeniu ksiądz Oder jako postulator procesu, a więc osoba odpowiedzialna za jego organizację oraz gromadzenie dokumentów, przekaże trybunałowi diecezjalnemu tajną listę świadków, którzy złożą zeznania dotyczące kolejnych okresów życia Karola Wojtyły.
W uroczystości otwarcia procesu beatyfikacyjnego weźmie udział delegacja polskiego Episkopatu. W jej skład wejdą: metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Gocłowski, metropolita częstochowski arcybiskup Stanisław Nowak i abp Wojciech Ziemba z Białegostoku.
Przybędzie także ambasador przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka oraz współpracownicy polskiego papieża na czele z arcybiskupem Stanisławem Dziwiszem.
Wikariat zaprosił cały rzymski kler oraz mieszkańców Wiecznego Miasta. Spodziewanych jest też co najmniej kilka tysięcy polskich pielgrzymów. Prawdopodobnie dla większości z nich zabraknie miejsc w bazylice świętego Jana i ceremonię obserwować będą na ustawionych przed nią telebimach.
Sylwia Wysocka