PolskaRusza Polski Uniwersytet Wirtualny

Rusza Polski Uniwersytet Wirtualny

Od października ruszają studia na Polskim Uniwersytecie Wirtualnym. Pierwsi internetowi studenci podejmą studia licencjackie na kierunku zarządzanie i marketing - poinformowano w poniedziałek podczas konferencji na Uniwersytecie Warszawskim.

27.05.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Polski Uniwersytet Wirtualny (PUW) jest międzyuczelnianą jednostką, działającą dzięki porozumieniu Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie i Wyższej Szkoły Humanistyczno- Ekonomicznej (WSHE) w Łodzi. Patronat nad inicjatywą objęła minister edukacji narodowej i sportu, Krystyna Łybacka.

_ Planujemy uruchomienie studiów zdalnych z prawdziwego zdarzenia od października 2002 r. Prace trwają już od dłuższego czasu. Będą to bardzo ciekawe, aktywizujące studia. Nie będzie to tylko umieszczenie w Internecie materiałów multimedialnych_ - poinformował dr Andrzej Wodecki z PUW.

Obecnie tak, jak kilka innych uniwersytetów, realizujemy kursy zdalne w formie kursów uzupełniających kształcenie uniwersyteckie. To bardzo ważne, by nie zaczynać rewolucyjnie, tylko wprowadzić ten koncept jako uzupełnienie studiów klasycznych - wyjaśnił Wodecki.

Organizatorzy studiów zapewniają, że ideą studiów jest prowadzenie przez studentów w grupach wspólnych projektów. Podstawowymi narzędziami studiowania są listy dyskusyjne oraz poczta elektroniczna. Rok studiów dzieli się na 3-miesięczne trymestry. Egzamin jest klasyczny - studenci spotykają się na uczelni.

W trakcie roku akademickiego studenci w małych grupach realizują projekty na zaliczenie. O ocenie końcowej decyduje aktywność studenta na liście dyskusyjnej, poziom projektu realizowanego w grupie oraz wyniki testu. Mamy bardzo sprawne procedury antyplagiatowe - zapewnia Wodecki.

Rekrutacja będzie ciągła, grupy studenckie można uruchamiać co trzy miesiące. Pierwsi absolwenci studiów internetowych uzyskają tytuł licencjata wydziału ekonomii UMCS na kierunku zarządzanie i marketing. Koszt roku studiów ocenia się na około trzech tysięcy zł.

Podstawowym celem PUW jest prowadzenie regularnych studiów, kursów doskonalących i szkoleń przez Internet oraz wspomaganie tradycyjnych metod nauczania zajęciami prowadzonymi z wykorzystaniem sieci.

Rozwój nauczania z wykorzystaniem Internetu jest częścią wspólnego projektu 17 uniwersytetów polskich, realizowanego w ramach Centrum ds. Informatyzacji Uniwersytetów. (miz)

wirtualnauniwersytetpolski
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)