Trwa ładowanie...
d3afojs

Rusza ogólnopolski cykl warsztatów w ramach akcji BohaterON – włącz historię

14 września zespół projektu BohaterON rusza w podróż po Polsce, aby w 16 szkołach ponadpodstawowych spotkać się z uczniami podczas niecodziennej lekcji historii. Celem zajęć jest nie tylko przybliżenie młodzieży wydarzeń sprzed lat, ale również zaproszenie do wspólnej dyskusji i zagranie w grę edukacyjną. Młodzi ludzie będą mieli także okazję wypisać kartki do Powstańców Warszawskich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rusza ogólnopolski cykl warsztatów w ramach akcji BohaterON – włącz historię
d3afojs

W ramach poszczególnych spotkań, realizowanych w każdym z województw, uczniowie zostaną zaangażowani w szereg aktywności, również w formie zabaw, które pozwolą im poznać historię z nieco innej perspektywy. Będzie to dla nich również okazja do podzielenia się własną wiedzą.

– Przed nami spore wyzwanie, ponieważ chcemy mówić do młodzieży, używając nieco innego sposobu przekazu. Zaangażowaliśmy do współpracy nad materiałami lubiany przez młodych ludzi zespół videoblogerów znanych pod nazwą „Historia bez cenzury”. Chcemy skłonić uczniów do refleksji i dyskusji, pozwalając im poznać historie i bohaterów sprzed lat od zupełnie nowej strony – tłumaczy Agnieszka Łesiuk, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego BohaterON.

Jednym z wykorzystywanych narzędzi edukacyjnych będzie opracowana specjalnie w tym celu gra "Cenzura", której premiera nastąpi w trakcie warsztatów. Zadaniem graczy jest zgadywanie haseł związanych z Powstaniem Warszawskim bez używania kluczowych słów, które się z nimi wiążą. Innym, równie ciekawym, elementem będzie zaprezentowanie nowego odcinka "Historii bez Cenzury" – programu o tematyce historycznej, który cieszy się wyjątkowo wysoką oglądalnością. Materiał dotyczący Powstania Warszawskiego przygotowano specjalnie dla potrzeb realizacji cyklu warsztatów w ramach kampanii BohaterON – włącz historię.

d3afojs

Dodatkowo młodzież zostanie zaangażowana w aktywności, które pozwolą przeprowadzić dyskusję na temat, czym jest dla nich historia, bohaterstwo czy nowoczesny patriotyzm.

Punktem kulminacyjnym każdego spotkania będzie wspólne wypisanie symbolicznych kartek do Powstańców. Zainteresowani uczniowie zyskają szansę napisania kilku słów od siebie do wybranych przez nich bohaterów walk o stolicę. Wzorem poprzednich akcji, nawiązana korespondencja może przerodzić w piękny dialog międzypokoleniowy. Kartki zostaną przekazane adresatom za pośrednictwem Muzeum Powstania Warszawskiego.

  Warsztaty odbędą się w następujących szkołach:

1. 14.09.2016, Głuchołazy, Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego
2. 15.09.2016, Kutno, I Liceum Ogólnokształcące im. J.H. Dąbrowskiego
3. 16.09.2016, Toruń, Zespół Szkół Technicznych
4. 16.09.2016, Koszalin, I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Dubois
5. 19.09.2016 Warszawa, IX Liceum Ogólnokształcące im. Klementyny Hoffmanowej
6. 20.09.2016, Suwałki, III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego
7. 21.09.2016, Braniewo, Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Nowowiejskiego
8. 22.09.2016, Poznań, II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej
9. 23.09.2016, Słupsk, II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza
10. 23.09.2016, Gorzów Wlkp., I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki
11. 26.09.2016,
12. 27.09.2016, Wodzisław Śląski, Zespół Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich
13. 28.09.2016, Lublin, IX Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika
14. 29.09.2016, Rzeszów, Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek
15. 30.09.2016, Ostrowiec Świętokrzyski, II Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Chreptowicza
16. 30.09.2016, Wrocław, XIV Liceum Ogólnokształcące im. Polonii Belgijskiej

d3afojs

Projekt BohaterON odbywa się pod patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Obrony Narodowej, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministra Edukacji Narodowej, Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego, Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Akcja jest organizowana we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, Telewizją Polską, Polskim Radiem, Pocztą Polską, Totalizatorem Sportowym, PKP Intercity, Polską Grupą Zbrojeniową, Fundacją PZU, firmą Trefl oraz Centralą Farmaceutyczną CEFARM.

Więcej informacje o kampanii są dostępne na stronie: www.bohateron.pl

d3afojs

Podziel się opinią

Share
d3afojs
d3afojs