Trwa ładowanie...
nauka
18-09-2015 13:36

Rusza Dolnośląski Festiwal Nauki. Naukowcy zawitają do 10 miast regionu

Rozpoczyna się 18. edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Potrwa do 30 października i zagości w 10 miastach na Dolnym Śląsku. Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy jest "Światło nauki".

Rusza Dolnośląski Festiwal Nauki. Naukowcy zawitają do 10 miast regionuŹródło: WP.PL, fot: Wojciech Nieśpiałowski
d1mtzgh
d1mtzgh

Od kilkunastu lat Dolnośląski Festiwal Nauki jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i ciekawych imprez w regionie. Naukowcy w sposób, rzec można lekki, łatwy i przyjemny, prezentują ważne zagadnienia z różnych dziedzin - zarówno nauk ścisłych, przyrodniczych, jak i humanistycznych oraz społecznych. Wiedza przekazywana jest podczas wykładów, warsztatów, pokazów czy wycieczek.

Podczas inauguracji DFN wręczono japońskiemu nobliście, prof. Shuji Nakamurze doktorat honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Wykład inauguracyjny wygłosił o niebieskich LED-ach wygłosił prof. dr hab. Detlef Hommel z UWr. Tegoroczna edycja festiwalu przyjęła bowiem hasło „Światło nauki”, które jak podkreśla dr hab. Kazimierz Orzechowski, koordynator DFN, nawiązuje do ogłoszonego przez ONZ Międzynarodowego Roku Światła i Technologii Wykorzystujących Światło.

Przez pierwsze kilka dni festiwal odbywać będzie się we Wrocławiu, jednak już w przyszłym tygodniu związane z nim wydarzenia przeniosą się do innych miast województwa dolnośląskiego – będą to kolejno: Legnica, Głogów, Zgorzelec, Jelenia Góra, Bystrzyca Kłodzka, Wałbrzych, Dzierżoniów, Ząbkowice Śląskiego oraz Lubin. Podczas festiwalu odbędzie się kilkaset różnego rodzaju wydarzeń naukowych.

Wrocławska część festiwalu obfitować będzie w interesujące spotkania z naukowcami. Już 19 września, w sobotę, dr Mariusz Łabiński z Akademii Sztuk Pięknych pokaże tajniki formowania szkła na gorąco. Pokaz rozpocznie się o 11.00 w budynku ASP przy Traugutta. Tego samego dnia, od godziny 9.00 będzie można pod okiem kpt. dra Michała Kalisiaka wziąć udział w zajęciach taktycznych z wykorzystaniem trenażera broni strzeleckiej „Beryl”. Zajęcia odbędą się na terenie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych przy Czajkowskiego.

d1mtzgh

Następnego dnia, w niedzielę, na grę miejską „Tajemnice Wrocławia” zaprasza Marta Miniewicz, przewodnik miejski. Zbiórka przy pomniku Fredry w Rynku punkt 12.00.

Ciekawie zapowiada się również poniedziałek, 21 września. Lektorzy Instytutu Austriackiego we Wrocławiu od 9.00 zapraszają do siedziby instytutu przy Ofiar Oświęcimskich 19 na lekcje języka niemieckiego na wesoło. Od 10.00 Instytut Konfucjusza zaprasza za to na warsztaty chińskiej kaligrafii. Zajęcia poprowadzi dr Stefania Skowron-Markowska. O godzinie 15.00 na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych UWr. przy Szewskiej dr hab. Joanna Nowosielska-Sobel oraz dr Grzegorz Sobel opowiedzą o cukiernikach i kawiarzach dawnego Wrocławia.

Także w poniedziałek, o 10.00 w budynku 20 Wydziału Nauk Społecznych przy Koszarowej rozpocznie się wykład połączony z dyskusją na temat „Co to znaczy być wrocławianinem? Refleksje nad tożsamością miasta i mieszkańców”. Także od 10.00 na dziedzińcu popularnego „serowca” odbędą się pokazy japońskiej szermierki kendo – prowadzącym będzie trener reprezentacji Polski w tej dyscyplinie, inż. Wiesław Biel. Od 10.30 w budynku E kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego przy Komandorskiej rozpocznie się wykład mgr inż. Eweliny Dymarskiej na temat jedzenia, które szczególnie służy zdrowiu. O 16.00 o faktach i mitach na temat zawału serca opowie w budynku Wydziału Lekarskiej przy Parkowej dr Magdalena Wawrzyńska.

We wtorek od 9.00 lekarz Jędrzej Siuta przybliży słuchaczom zagadnienie, co dzieje się z naszym ciałem po śmierci. Wykład odbędzie się w budynku Uniwersytetu Medycznego przy ul. Mikulicza-Radeckiego 4. Dwie godziny później, o 11.00 dr Marcin Dyś opowie na Wydziale Historycznym UWr. o polskiej muzyce rockowej w latach 80. XX w. O 10.00 w budynku Wydziału Filologicznego przy ul. Komuny Paryskiej dr Teresa Miążek przybliży, czym jest „Hinglish”, czyli hybryda językowa wynikła ze zderzenia cywilizacji indyjskiej z brytyjską.

d1mtzgh

O 12.00 we wtorek na Uniwersytecie Ekonomicznym rozpocznie się wykład „Ser pleśniowy i ser spleśniały, czyli grzyby dobre i złe”. Tę różnicę wyjaśniać będzie dr inż. Małgorzata Janczar-Smuga. O 17.00 w Oratorium Marianum o gastronomii molekularnej opowie dr hab. Karol Kacprzak. Jest to jedna z imprez wiodących tegorocznego Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Podczas ostatniego dnia trwania festiwalu w stolicy Dolnego Śląska także nie zabraknie interesujących wydarzeń. Od 9.00 przy Mikulicza-Radeckiego 4 będzie można zobaczyć, jak wygląda miejsce zbrodni. Oczywiście przy prezentacji tej nie ucierpi żaden człowiek. O szczegółach postępowania na miejscu zabójstwa opowie dr Łukasz Szleszkowski. Od 11.00 na Wydziale Filologicznym UWr. przy Komuny Paryskiej o łacińskich inskrypcjach nagrobnych mówić będzie Maciej H. Dąbrowski, doktorant wydziału.

O 14.00 w Gmachu Główny, Uniwersytetu Wrocławskiego rozpocznie się wykład dr inż. Doroty Borowicz „Mapy w propagandzie – propaganda na mapach”. Od 13.15 w Collegium Anatomicum przy Chałubińskiego 6a „czterej muszkieterowie” – doktorowie Krystian i Michał Porwolikowie, Marek Pużyński oraz Ryszard Kacała – opowiedzą o tajemnicach ludzkiego ciała.

d1mtzgh

Jedną z ostatnich imprez wrocławskiej części DFN będzie koncert finałowy „Beethoven/245.com – czyli śladami geniusza niepokornego”. Początek w środę o 18.00 w Oratorium Marianum przy pl. Uniwersyteckim 1.

O pozostałych setkach wydarzeń we Wrocławiu i innych miastach Dolnego Śląska można przeczytać w szczegółowym programie imprezy dostępnym na stronie festiwal.wroc.pl.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1mtzgh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mtzgh
Więcej tematów