Ruch wojsk Rosji na Białorusi. To nowe siły
Wojna w Ukrainie. Rosyjska armia zwiększa liczbę oddziałów na terenie Białorusi - wynika z ustaleń służb Kijowa. Do białoruskich koszar i na poligony skierowano dodatkowych żołnierzy i sprzęt z baz na terenie Rosji.
Armia rosyjska rozlokowuje dodatkowe siły i środki obrony przeciwlotniczej na terytorium Białorusi - informuje w niedzielę rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
W Homlu wylądował w piątek ciężki wojskowy samolot transportowy Ił-76 Rosyjskich Sił Powietrznych o numerze rejestracyjnym RA-76604, który przyleciał z Pskowa - poinformowała z kolei stacja Biełsat.
Na Białoruś trafiła m.in. nowa partia pocisków dla systemu obrony powietrznej S-300/400 - wynika z nowych raportów analityków, którzy monitorują ruch rosyjskiego i białoruskiego wojska na wschód od polskiej granicy.
Rosyjskie okręty gotowe do ataku
Armia Ukrainy przekazała tymczasem, że jej lotnictwo, siły rakietowe i artyleryjskie kontynuują "ataki na skupiska siły żywej, sprzętu wojskowego oraz magazynów amunicji wojska rosyjskiego".
Według sztabu w gotowości do ataku są cztery rosyjskie jednostki przenoszące pociski manewrujące odpalane z morza.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tak Ukraina broni Charkowa. Rakiety "VERBA" w akcji
"Armia ukraińska odparła kilka prób ataku na wschodzie kraju. Trwają walki na odcinku bachmuckim" - przekazał Kijów.
"W wyniku strat skład osobowy wroga na niektórych odcinkach odmawia udziału w walkach i stosuje sabotaż" - przekazało ukraińskie dowództwo.
Ambasador specjalny MSZ: przywódcy Rosji powinni być traktowani jak naziści
- Robimy wszystko, by otrzymać jeszcze więcej skutecznej i nowoczesnej broni - powiedział w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W wystąpieniu opublikowanym na Telegramie podziękował wszystkim krajom, które dostarczają Ukrainie uzbrojenie.
- Za agresję przeciwko Ukrainie przywódcy Rosji powinni być traktowani, jak naziści. Właśnie dlatego Kijów dąży do powołania specjalnego trybunału do zbadania rosyjskich zbrodni wojennych - powiedział tymczasem w wywiadzie dla PAP Anton Korynewycz, ambasador specjalny ukraińskiego MSZ ds. międzynarodowego prawa karnego.