RPO zaskarżył przepisy zakazujące pielęgniarkom pracy na kontraktach
Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Andrzej
Zoll zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego ustawę, która zakazuje
pielęgniarkom i położnym pracy na kontraktach - wynika z komunikatu RPO.
Zgodnie z ustawą z 29 lipca 2005 r. o zawodach pielęgniarki i położnej oraz zawodach lekarza i dentysty, indywidualna praktyka specjalistyczna oraz grupowa praktyka pielęgniarek czy położnych nie może być wykonywana w zakładach opieki zdrowotnej na postawie umów cywilno-prawnych, czyli kontraktu.
Za taki zakład ustawa uznaje nie tylko publiczne ośrodki zdrowia i szpitale, ale także sanatoria, poradnie, pracowanie stomatologiczne, żłobki. Zakaz dotyczy także niepublicznych zoz- ów.
Nowy przepis, który ma wejść w życie od stycznia 2006 r., oznacza, że pielęgniarki i położne muszą być zatrudniane na podstawie umowy o pracę.
Zdaniem RPO, przepisy te godzą w wolność gospodarczą pielęgniarek i położnych, i w ten sposób są sprzeczne z konstytucją.
Dodał, że ich wejście w życie będzie skutkowało nie tylko dezorganizacją pracy wielu zoz-ów, "ale spowoduje konieczność wypowiedzenia zawartych wcześniej umów cywilno-prawnych i nawiązania umów o pracę z personelem pielęgniarskim".
Rzecznik uważa, że wpłynie to znacząco na sytuację finansową zakładów opieki zdrowotnej.
Według szacunków Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych (dane te podaje RPO w piśmie do TK), na ok. 220-250 tys. sióstr blisko 20 tys. skorzystało z możliwości zatrudnienia w formie kontraktu. (js)