RPO: strajk lekarzy naruszył prawa obywateli
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski uważa, że strajk lekarzy, poprzez utrudnienie dostępu do usług medycznych, nie tylko naruszył prawa obywateli, ale również granicę prawno-karną. Gość "Sygnałów Dnia" powiedział, że dlatego też poważnie rozważa zawiadomienie prokuratury o przestępstwie tam, gdzie będzie miał dowody, że do niego doszło.
20.07.2007 | aktual.: 20.07.2007 10:24
Janusz Kochanowski podkreślił, że wystąpił już do rzecznika odpowiedzialności zawodowej lekarzy z prośbą o informację, jakie podejmuje kroki w tej kwestii. Gość Polskiego Radia wyraził jednak obawę, że oprócz składania oświadczeń, niczego nie uczyniono.
Wiceminister zdrowia Bolesław Piecha powiedział w czwartek w wieczornym magazynie "Polska i świat" w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że liczba strajkujących szpitali w ciągu kilku ostatnich dni spadła o 15%. W czwartek strajkowały 204 placówki, a w okresie szczytowym protestu było 237 szpitali.
Wiceminister zdrowia dodał, że strajk nie ma wymiaru powszechnego, ale w kilku rejonach - zwłaszcza w Łodzi i na Podkarpaciu - sytuacja jest trudna. W Warszawie pacjenci mogą skorzystać z pomocy lekarskiej, muszą jednak liczyć się z długimi kolejkami w przypadku planowych zabiegów diagnostycznych. Może to - zdaniem wiceministra Piechy - budzić zaniepokojenie chorych.