Trwa ładowanie...

RPO skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ws. nowelizacji ustawy o TK

• RPO skierował wniosek do TK ws. niezgodności przepisów ustawy o Trybunale Konstytucyjnym • Według Adama Bodnara przepisy są niezgodne z Konstytucją • Sprawa dotyczy ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r.
Share
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam BodnarŹródło: PAP, Fot: Tomasz Gzell
d24t7g3

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie niezgodności z ustawą zasadniczą (Konstytucją) przepisów ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r., dotyczącej zmian ustawy o TK.

W ocenie RPO, ustawa z dnia 22 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym nie tylko nie usprawnia postępowań toczących się przed Trybunałem Konstytucyjnym, lecz prowadzi wręcz do paraliżu jego działania.

Ponadto - według RPO - ustawa ta wkracza w sposób niedopuszczalny w sferę niezależności Trybunału i niezawisłości jego sędziów. Zarówno ochrona niezależności Trybunału Konstytucyjnego i niezawisłości jego sędziów, jak też właściwe gwarancje proceduralne związane z postępowaniem przed TK, stanowią fundament ochrony praw człowieka w polskim systemie prawnym.

d24t7g3

"Ustawa ta wkracza w sposób niedopuszczalny w sferę niezależności Trybunału Konstytucyjnego i niezawisłości jego sędziów. Na zagadnienie niezależności Trybunału Konstytucyjnego i niezawisłości jego sędziów należy patrzeć z perspektywy realizacji przez ten organ konstytucyjnych obowiązków w zakresie ochrony praw jednostki. Naruszenie niezależności Trybunału Konstytucyjnego i niezawisłości jego sędziów w końcowym efekcie musi bowiem prowadzić do erozji krajowego systemu ochrony praw jednostki" - czytamy w uzasadnieniu wniosku.

Nowelizacja autorstwa PiS została uchwalona w ubiegłym tygodniu; w poniedziałek podpisał ją prezydent Andrzej Duda i została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że weszła w życie. Stanowi ona m.in., że Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK. W składzie siedmiu sędziów będą zaś badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.

d24t7g3

Podziel się opinią

Share
d24t7g3
d24t7g3
Więcej tematów