Trwa ładowanie...

RPO: pomóżcie Polakom - atakują ich w W.Brytanii

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do brytyjskiej rzeczniczki ds. parlamentarnych Ann Abraham, komisarza Praw Człowieka Rady Europy Thomasa Hammarberga oraz dyrektora Europejskiej Agencji Praw Podstawowych Mortena Kjaeruma w sprawie "gróźb i ataków na Polaków", które - jak napisał - "zdają się być coraz bardziej częste w Wielkiej Brytanii".

Share
RPO: pomóżcie Polakom - atakują ich w W.Brytanii
Źródło: PAP
d3yw1kb

Janusz Kochanowski zaznacza, że polscy obywatele korzystają ze swobody poruszania się i pracy w krajach Unii Europejskiej. Wzywa do podjęcia działań prewencyjnych przez brytyjską policję. Zauważa, że "wydaje się być wrażliwa" na ataki kierowane przeciw Polakom.

RPO prosi też brytyjską rzeczniczkę ds. parlamentarnych, komisarza Praw Człowieka Rady Europy oraz dyrektora Europejskiej Agencji Praw Podstawowych o zwrócenie uwagi na przypadki łamania praw człowieka.

RPO przypomina o liście młodzieżowej przybudówki protestanckiej, lojalistycznej paramilitarnej grupy UDA (Ulster Defence Association - Związek Obrony Ulsteru) skierowanym do społeczności muzułmańskiej, polskiej i hinduskiej w Irlandii Północnej z ultimatum, by wyjechały z prowincji do niedzieli 12 lipca. "Żadnych względów dla obcokrajowców; wynoście się z kraju Królowej, tak by was nie było do 11 lipca (noc ognisk poprzedzająca Dzień Oranżystów) i 12 lipca (gdy protestanci zwani oranżystami organizują parady, świętując zwycięstwo nad katolikami z 1690 r.)" - napisano w liście. Irlandia Płn. "jest tylko dla białych Brytyjczyków" i ma taka pozostać - dodano.

d3yw1kb

Kochanowski przypomina także o przytoczonej niedawno w dzienniku "Scotsman" informacji, że Polak Jarosław Janeczek był ofiarą ataku na tle narodowościowym; zostało to potraktowane przez policję jako usiłowanie zabójstwa. Gazeta podała, że przebywa w szpitalu w stanie ciężkim. RPO powołuje się też na gazetę "Belfast Telegraph", według której w ostatnim czasie w Wielkiej Brytanii i Irlandii Płn. wzrasta liczba ataków o charakterze rasistowskim.

d3yw1kb

Podziel się opinią

Share
d3yw1kb
d3yw1kb
Więcej tematów