Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Wideo
Najnowsze

Rozstrzygnięcia w sprawie gdańskiej edukacji przesunięte o rok

W połowie stycznia gdańscy urzędnicy ogłosili program zmian w edukacji. Wywołało to falę protestów mieszkańców. Głos w sprawie zabrał na swoim blogu Paweł Adamowicz. Decyzję w sprawie Pałacu Młodzieży przesunięto o rok.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rozstrzygnięcia w sprawie gdańskiej edukacji przesunięte o rok
(WP, Fot: Tomasz Gdaniec)

Prezydent postawił placówce kilka zarzutów dotyczących jego funkcjonowania. Skrytykowany został między innymi system rekrutacji na zajęcia. Zasady promują uczniów, którzy już uczęszczają na zajęcia. Urzędnicy oczekują, że dyrekcja Pałacu, będzie wykonywać uzgodniony plan pracy. Jednocześnie padają deklaracje o kontynuowaniu dyskusji nad rozproszeniem oferowanych zajęć. W ten sposób większa liczba dzieci będzie mogła skorzystać z ofert Pałacu. Paweł Adamowicz odniósł się również do spotkania z nauczycielami, rodzicami oraz uczniami, które miało miejsce dwa tygodnie temu w urzędzie miasta.

"Dyskusja, debata (a nawet często pyskówka) pokazała pokłady niezrozumienia. Interes kilkudziesięciu tysięcy zostaje przesłoniony przez interes kilkudziesięciu pracowników Pałacu Młodzież" – pisze Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Władze nie odstępują od swojego pomysłu łączenia szkół. Potrwa on jednak dłużej niż przypuszczano. Placówki o zbyt małej liczbie klas, mają zostać połączone w tzw. centra kształcenia, aby zmniejszyć koszty administracyjne. Centra powstaną jeszcze w tym roku, ale uczniowie będą kontynuować edukację pod starymi adresami.

Wszystkie gdańskie szkoły przyszpitalne miały ulec połączeniu. Z planów tych, wyłączono zespół przy szpitalu psychiatrycznym Srebrniki. Decyzja ta jest podyktowana specyfiką prowadzonych zajęć oraz samych pacjentów. Pozostałe trzy placówki zostaną połączone w zespół szkół.

Zmiany w trójmiejskiej edukacji wywołały liczne protesty mieszkańców. Do tej pory odbyły się dwa marsze protestacyjne. Demonstranci chcą uratować gdańskie placówki edukacyjne w dotychczasowym kształcie. Zorganizowano w tej sprawie spotkanie nauczycieli i uczniów z włodarzami miasta. Jednak trwająca trzy godziny dyskusja zakończyły się fiaskiem.

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów