Polska"Rozpoczynanie dyskusji o karze śmierci to bezsensowne prowokowanie"

"Rozpoczynanie dyskusji o karze śmierci to bezsensowne prowokowanie"

Zdaniem lidera Prawicy RP Marka Jurka, rozpoczynanie dyskusji na temat kary śmierci w Polsce jest "bezsensownym prowokowaniem Rady Europy".

"Rozpoczynanie dyskusji o karze śmierci to bezsensowne prowokowanie"
Źródło zdjęć: © wp.pl | Konrad Żelazowski

W czwartek, na spotkaniu z mieszkańcami Łomży, premier opowiedział się za surowymi karami dla przestępców, a nawet za rozważeniem przywrócenia kary śmierci. Mówił to w kontekście wypadku drogowego w Łomży, którego sprawcy prokuratura postawiła zarzut zabójstwa. Chodziło o to, że potrącił on 9-letniego chłopca, a gdy ciało dziecka znalazło się między przednimi i tylnymi kołami, cofnął auto i przejechał chłopca ponownie. Obrażenia okazały się śmiertelne. Sprawca uciekł z miejsca wypadku.

Jak ocenił Jurek na konferencji prasowej w Opolu, deklaracja szefa rządu byłaby poważna "gdyby wiązała się z wypowiedzeniem protokołu do Konwencji Praw Człowieka Rady Europy". Jeśli się nie wiąże, to nie powinniśmy być zaskoczeni, gdy zostanie to potraktowane przez Radę Europy jako prowokacja - stwierdził polityk.

Protokół 13. z 2003 roku do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka wprowadza całkowity zakaz stosowania kary śmierci, także w czasie wojny.

To są wypowiedzi - w miejsce działań - które trzeba podjąć wobec agend Rady Europy, takich jak Trybunał Praw Człowieka - dodał lider Prawicy RP. Według Jurka, rząd powinien przygotować odwołania od wyroków Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie Alicji Tysiąc i Parady Równości.

W marcu Trybunał w Strasburgu uznał, że Polska naruszyła artykuł 8. Konwencji Praw Człowieka, dotyczący prawa do poszanowania życia prywatnego, odmawiając usunięcia ciąży Alicji Tysiąc. Kobiecie w wyniku donoszenia ciąży i urodzenia dziecka pogorszył się wzrok.

Natomiast na początku maja Trybunał stwierdził, że władze Warszawy złamały zagwarantowane w art. 11 Konwencji prawo do zgromadzeń i pokojowego wyrażania poglądów, a także zakaz wszelkiej dyskryminacji (art. 14) i prawo do skutecznego środka odwoławczego (art. 13).

Chodzi o manifestację, której przeprowadzenia zakazał ówczesny prezydent stolicy Lech Kaczyński. Wobec zakazu, umotywowanego względami bezpieczeństwa, środowiska gejów i lesbijek złożyły wnioski o zorganizowanie kilku wieców; ale także w przypadku części z nich wydano zakaz "ze względów bezpieczeństwa oraz przewidywanych utrudnień w poruszaniu się". W grudniu 2005 r. Fundacja Równości zaskarżyła decyzję władz Warszawy do strasburskiego Trybunału.

W obu tych sprawach trzeba podjąć działania broniące prawa do życia, wolności polskich lekarzy, wolności polskich samorządów i prawa Polaków do obrony moralności publicznej - uważa polityk PR. Jak dodał, jego partia oczekuje w tej sprawie jasnego stanowiska polskiego rządu.

W Polsce od 1988 roku obowiązywało moratorium na wykonywanie kary śmierci. Formalnie nie obowiązuje ona od 1998 roku, kiedy w życie wszedł Kodeks karny, uchwalony rok wcześniej. Karę śmierci zastąpił on karą dożywotniego więzienia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)