Trwa ładowanie...
ddedcaa
IAR

Rozpoczyna się X Zjazd Gnieźnieński - w podzięce za 1050-lecie chrztu Polski

• Europa Nowych Początków - Zjazd Gnieźnieński ludzi różnych religii
• Zjazd będzie płaszczyzną do dialogu - deklaruje prymas Polski
• Kościół podziękuje za 1050-lecie chrztu Polski i przeprosi za swoje winy
• X Zjazd Gnieźnieński objął honorowym patronatem prezydent Andrzej Duda
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prymas Polski abp Wojciech Polak (PAP, Fot: Jakub Kaczmarczyk)
ddedcaa

W piątek, 11 marca, rozpoczyna się 3-dniowy Zjazd Gnieźnieński - największe spotkanie ludzi różnych religii Europy Środkowo-Wschodniej. Będzie miał hasło Europa Nowych Początków, co nawiązuje do pierwszego zjazdu w 1000 roku - mówił w radiowej Jedynce prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak.

Prymas podkreślał, że tym hasłem organizatorzy chcą "nawiązać kontakt z przeszłością" i spojrzeć także na dzisiejsze czasy, które wymagają większego zaangażowania i podjęcia nowych wyzwań. Hierarcha zaznaczył jednak, że misją zjazdu nie będzie tworzenie globalnych projektów społeczno-politycznych. Będzie to raczej płaszczyzna do dialogu i rozmowy. Tytułowy nowy początek ma się dokonać w nas i to od nas ma się zacząć zmiana - mówił prymas.

Zjazd potrwa trzy dni. W pierwszym dniu, dziś wieczorem w Katedrze Gnieźnieńskiej Kościół ma podziękować za 1050-lecie chrztu Polski, ale też przeprosić za swoje winy. Ma to być swoisty rachunek sumienia Kościoła - mówił prymas. Chodzi przede wszystkim o tych, którzy "nie odpowiadali Bogu na zaufanie jakie im dawał". Taki rachunek sumienia ma być zarazem przygotowaniem do obchodów 1050-lecia chrztu Polski.

Wśród sześciuset gości kongresu będą przywódcy religijni, politycy, ludzie kultury i mediów, socjologowie, ekonomiści i działacze społeczni. Udział zapowiedzieli między innymi, Prymas Polski Wojciech Polak, kardynałowie: Kazimierz Nycz i Luis Antonio Tagle z Filipin, zwierzchnik Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup Światosław Szewczuk z Ukrainy. X Zjazd Gnieźnieński objął honorowym patronatem prezydent Andrzej Duda, który weźmie udział w pierwszym dniu obrad.

ddedcaa

Podziel się opinią

Share

ddedcaa

ddedcaa
Więcej tematów