Trwa ładowanie...
ycipk-5fmsuj
ycipk-5fmsuj
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozpoczyna się Festiwal Filmów Polskich w Los Angeles

W Los Angeles rozpoczyna się Festiwal Filmów Polskich, organizowany od 11 lat przez Władysława Juszkiewicza. W związku katastrofą prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem do programu włączono "Katyń" Andrzeja Wajdy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-5fmsuj

Na festiwalu pokazane zostaną 22 filmy fabularne, przeważnie zrealizowane w ostatnich 10 latach, oraz wiele filmów dokumentalnych i animowanych.

Z okazji przypadającej w tym roku 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina festiwal tym razem zadedykowano wybitnemu polskiemu kompozytorowi. Wyświetlony będzie m.in. film "Pragnienie miłości" w reżyserii Jerzego Antczaka, opowiadający o Chopinie.

W związku z tragiczną katastrofą pod Smoleńskiem 10 kwietnia organizatorzy zmodyfikowali program - w piątek odbędzie się specjalny pokaz filmu "Katyń" w reżyserii Andrzeja Wajdy.

ycipk-5fmsuj

Festiwal otworzy uroczysta gala we wtorek wieczorem (czasu kalifornijskiego), na której pokazany będzie film "Dzieci Ireny Sendlerowej" z Anną Paquin w roli tytułowej bohaterskiej Polki, która uratowała z getta warszawskiego ponad 2 tys. dzieci.

Z szerzej znanych filmów wyświetlone będą m.in.: "Mniejsze zło" Janusza Morgensterna, "Generał Nil" Ryszarda Bugajskiego, "Wojna polsko-ruska" Xawerego Żuławskiego oraz "Wszystko co kocham" Jacka Borcucha.

Do programu organizatorzy włączyli również "After Life", amerykańską produkcję zrealizowaną przez polską reżyserkę pracującą w USA, Agnieszkę Wójtowicz-Vosloo. Jedną z głównych ról gra w niej znany aktor Liam Neeson.

Planuje się wręczenie podczas festiwalu "Nagrody Poli Negri" znanemu amerykańskiemu aktorowi Edowi Harrisowi za jego współpracę z Agnieszką Holland.

ycipk-5fmsuj

Harris grał główne role w dwóch filmach polskiej reżyserki: "Zabić księdza" i "Kopia mistrza".

Konsulat RP w Los Angeles - jak poinformowała konsul ds. kulturalnych Małgorzata Cup - nie organizuje festiwalu.

"Jest to festiwali polonijny, adresowany do Polonii. Spodziewana jest garstka gości amerykańskich" - powiedziała PAP pani konsul.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-5fmsuj

ycipk-5fmsuj
ycipk-5fmsuj