PolskaRozpoczęło się spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu

Rozpoczęło się spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu

W Kancelarii Premiera rozpoczęło się spotkanie przedstawicieli Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. To pierwsze spotkanie tego gremium po prawie dwuletniej przerwie.

Rozpoczęło się spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu
Źródło zdjęć: © PAP

Ostatnie spotkanie Komisji Wspólnej miało miejsce 29 marca 2006 r. w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, wówczas współprzewodniczącymi byli ówczesny biskup płocki Stanisław Wielgus i wicepremier Ludwik Dorn.

Rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch powiedział przed spotkaniem, że strona kościelna podczas rozmów pragnie skoncentrować się na czterech zagadnieniach. Pierwszym jest polityka prorodzinna. Chodzi o wskazanie na potrzebę zainicjowania mądrej polityki prorodzinnej w Polsce, która przez różne czynniki jest niedostrzegana - podkreślił ks. Kloch.

Zdaniem rzecznika Episkopatu, od tego w dużej mierze zależeć będzie rozwój kraju w najbliższych dziesięcioleciach. Natomiast brak należytej i mądrej polityki na rzecz rodziny skutkować może nie tylko narastającym kryzysem demograficznym, ale i znacznym obniżeniem tempa rozwoju Polski.

Drugim tematem, który poruszy strona kościelna, będzie kwestia zapłodnienia in vitro. Ks. Kloch zaznaczył, że strona kościelna zgłosi możliwość występowania w roli konsultanta w zakresie prac nad opracowaniem prawa - które dotąd w Polsce nie istnieje - a które winno regulować tę kwestię.

Trzecim tematem obrad - jak poinformował ks. Kloch - będzie miejsce nauki religii w systemie edukacji. Chodzi o dwie kwestie: o wliczanie stopnia z katechizacji do średniej ocen oraz możliwość zdawania religii na maturze.

Ostatnia - czwarta kwestia - dotyczyć będzie poparcia inicjatywy społecznej odnośnie możliwości przywrócenia święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy. Dodał, że jest to postulat oddolny, ale popierany przez Episkopat. Inicjatywa ta zgłoszona została 15 stycznia tego roku na spotkaniu prezydentów miast papieskich, przez prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego.

Rzecznik Episkopatu powiedział, że strona kościelna ma nadzieję, że na spotkaniu Komisji Wspólnej zostaną powołane zespoły dwustronne, które pracować będą nad poszczególnymi zagadnieniami.

Na zakończenie obrad Komisji Wspólnej - jak oświadczył ks. Kloch - przewidziany jest wspólny komunikat, który podpisany zostanie przez rzeczników rządu i Episkopatu.

W spotkaniu ze strony rządowej uczestniczą: wicepremier i szef MSWiA Grzegorz Schetyna (współprzewodniczący Komisji), szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Tomasz Arabski, minister Skarbu Państwa Aleksander Grad, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, minister edukacji narodowej Katarzyna Hall oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak.

Ze strony kościelnej uczestniczą: współprzewodniczący Komisji, biskup warszawsko-praski abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski, metropolita lubelski abp Józef Życiński, biskup toruński Andrzej Suski, biskup sandomierski Andrzej Dzięga, sekretarz generalny KEP bp Stanisław Budzik.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)