ŚwiatRozpoczęło się 26. Europejskie Spotkanie Młodych

Rozpoczęło się 26. Europejskie Spotkanie Młodych

Z udziałem około 50 tysięcy młodych
chrześcijan z całej Europy rozpoczęło się w
Hamburgu 26. Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez
wspólnotę ekumeniczną z Taize i jej założyciela, brata Rogera.

Spotkanie potrwa do piątku, 2 stycznia. Z Polski przybyło do Hamburga około 12 tysięcy osób.

Odbywające się corocznie na przełomie roku w różnych europejskich miastach spotkania mają charakter modlitewno-dyskusyjny, ze szczególnym uwzględnieniem roli młodych chrześcijan różnych wyznań w działaniach na rzecz lepszego świata.

W posłaniu do uczestników spotkania papież Jan Paweł II wezwał, by "znaleźli czas i w głębi serca odkryli tęsknotę za życiem i szczęściem, która w nich zamieszkuje". Dodał, iż zadaniem młodych "jest takie działanie, by wszyscy ludzie każdego dnia coraz bardziej stawali się ludem braci i sióstr, gdzie wszyscy są traktowani nie wedle tego, co mają, ale wedle tego, kim są".

Również sekretarz generalny ONZ Kofi Annan wezwał zgromadzonych w Hamburgu młodych do odważnego działania. "Wy, młodzi, staniecie któregoś dnia wobec problemów świata. Ponieważ dotyczy to przede wszystkim was, musicie zabrać głos w sprawie przyszłości naszej planety i uświadomić sobie, ile możecie zrobić na rzecz lepszego świata" - wskazał Annan, przypominając jednocześnie, że informacje, jakie obecnie napływają z całego świata, "nie są w żadnym razie zachęcające".

Pierwsze Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez wspólnotę ekumeniczną z Taize, odbyło się w 1978 roku w Paryżu. Miejscem spotkań były później m.in. Wrocław (1995) i Warszawa (1999). Każdorazowo przybywało na nie do 100 tys. młodych ludzi z wielu krajów.

88-letni dziś brat Roger Schutz, syn szwajcarskiego pastora kalwińskiego i Francuzki, osiadł w 1940 roku w wiosce Taize we francuskiej Burgundii, niosąc tam pomoc najpierw żydowskim uchodźcom, a potem jeńcom niemieckim. W 1949 roku Roger wraz sześcioma współbraćmi zaczął prowadzić klasztorny tryb życia, biorąc sobie za hasło pojednanie chrześcijan i wszystkich ludzi. W centrum zainteresowania wspólnoty znajdują się ludzie młodzi, których tysiące przybywają każdego roku do Taize na modlitwy i medytacje.

Obecnie wspólnota liczy około stu braci, ewangelików i katolików, z około 20 państw. Poza Taize, prowadzą oni placówki modlitewno-charytatywne w dzielnicach nędzy różnych miast, od Nowego Jorku po Nairobi.(iza)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)