Trwa ładowanie...
d1vh9d0
IAR

Rozpoczęła się ewakuacja rosyjskich turystów z Egiptu, awantury na lotniskach w Rosji

Rosja rozpoczęła operację wywozu z Egiptu ok. 80 tysięcy swych obywateli, którzy utknęli w tym kraju, gdy zawieszono wszystkie połączenia lotnicze między Rosją a Egiptem. Zawieszenie lotów zalecił w piątek rosyjski Narodowy Komitetu Antyterrorystyczny (NAK). Na niektórych z portów Federacji doszło do awantur, wywołanych przez niezadowolonych z braku możliwości wylotu na urlop turystów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosyjski samolot na lotnisku w Szarm el-Szejk
Rosyjski samolot na lotnisku w Szarm el-Szejk (AFP, Fot: MOHAMED EL-SHAHED)
d1vh9d0

Zawieszenie połączeń ma obowiązywać do czasu wyjaśnienia przyczyn katastrofy rosyjskiego Airbusa A321, który rozbił się przed tygodniem na egipskim półwyspie Synaj; zginęły 224 osoby.

"Dziś oszacowano liczbę rosyjskich turystów w Egipcie, jest ich ok. 80 tysięcy" - podają rosyjskie media, powołując się na wicepremiera Rosji Arkadija Dworkowicza, który kieruje sztabem operacyjnym rządu ds. związanych z zawieszeniem połączeń z Egiptem.

Do Egiptu wysłano już pierwsze puste samoloty, które mają wywozić stamtąd turystów, lecz - ze względów bezpieczeństwa - bez bagażu. Na pokład będzie można wziąć jedynie bagaż podręczny z najniezbędniejszymi rzeczami, w tym jedzenie dla dzieci i lekarstwa.

d1vh9d0

Dworkowicz poinformował, że w operacji wywozu z Egiptu rosyjskich turystów pomaga strona egipska. Za najpilniejszą obecnie sprawę uznał przewiezienie bagażu. Przewozem bagażu do Moskwy mają się zająć m.in. samoloty resortu ds. sytuacji nadzwyczajnych. Stąd bagaże będą rozwożone do regionów, skąd pochodzą turyści, którzy odpoczywali w Egipcie, głównie w Szarm el-Szejk i Hurghadzie.

W związku z zawieszeniem przez Moskwę wszystkich rejsowych, tranzytowych i czarterowych połączeń Rosji z Egiptem 20-30 proc. Rosjan, którzy planowali wypoczynek w tym kraju, wyraziło zgodę na zmianę miejsca urlopu z Egiptu na Turcję czy Cypr. Pozostali wolą odłożyć podróż lub odzyskać już wpłacone pieniądze.

Już w piątek wieczorem na wielu rosyjskich lotniskach wybuchły awantury. Tysiące Rosjan nie mogło wylecieć na dawno opłacone i oczekiwane wakacje nad Morzem Czerwonym. Tylko w portach lotniczych Moskwy zgromadziło się kilka tysięcy niedoszłych turystów.

- Sprowadzenie obywateli rosyjskich z Egiptu nie powinno zająć więcej niż dwa tygodnie - powiedział niezależnej telewizji RBK wiceprezes niezależnego Stowarzyszenia Agencji Turystycznych Władimir Kantorowicz. - Turnus trwa zazwyczaj dwa tygodnie. Ludzie będą odpoczywać tak długo, jak to było zaplanowane. Nie będziemy po prostu wysyłać nowych grup - dodał.

Przyczyny katastrofy rosyjskiego airbusa, do której doszło 31 października na półwyspie Synaj, nie są na razie znane, ale eksperci z kilku krajów zachodnich skłaniają się do wersji, że na pokładzie samolotu mogło dojść do eksplozji ładunku wybuchowego umieszczonego w luku bagażowym na lotnisku w egipskim kurorcie Szarm el-Szejk.

d1vh9d0

Podziel się opinią

Share

d1vh9d0

d1vh9d0
Więcej tematów