ycipk-2t5u4b

Rozpoczęła się druga tura wyborów parlamentarnych na Litwie

• Na Litwie o godz. 6.00 czasu polskiego rozpoczęła się druga tura wyborów parlamentarnych
• O 68 mandatów poselskich w okręgach jednomandatowych, w których zwycięzca nie został wyłoniony w pierwszej turze, walczy 136 kandydatów
• Jest wśród nich dwóch przedstawicieli Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR)
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Głosowanie w Hiszpanii
Głosowanie w Hiszpanii (AFP, Fot: CRISTINA QUICLER)
ycipk-2t5u4b

Wybory parlamentarne na Litwie odbywają się według ordynacji większościowo-proporcjonalnej. Posłowie są wybierani z list partyjnych (już w pierwszej turze) i w okręgach jednomandatowych (w dwóch turach).

W pierwszej turze wyborów, która odbyła się 9 października, najwięcej mandatów w 141-odobowym Sejmie - 20 uzyskała opozycyjna partia konserwatywna Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci. 19 mandatów wywalczył Litewski Związek Rolników i Zielonych. Trzecią pozycję - z 13 mandatami - zajęła współrządząca obecnie Litewska Partia Socjaldemokratyczna.

Te trzy ugrupowania mają też najwięcej swych kandydatów w drugiej turze wyborów. O mandat w niedzielę walczy 42 konserwatystów, 40 przedstawicieli związku rolników i zielonych i 21 socjaldemokratów. Inne ugrupowania mają po kilku kandydatów.

ycipk-2t5u4b

AWPL-ZChR, mająca już siedem mandatów, w niedzielę walczy o jeszcze dwa. W okręgu niemenczyńskim, w rejonie wileńskim w większości zamieszkanym przez Polaków, Rita Tamaszuniene mierzy się z kandydatem partii konserwatywnej Vaidasem Szalaszevicziusem, a w jednym z okręgów w Wilnie Danuta Narbut walczy z konserwatystą Petrasem Saudargasem.

Wybory potrwają do godz. 19 czasu polskiego. Pierwsze wstępne wyniki oczekiwane są w niedzielę przed północą.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2t5u4b

ycipk-2t5u4b
ycipk-2t5u4b