Rozpoczął się szczyt NATO
W Stambule rozpoczął się rano szczyt 26 państw członkowskich NATO, z udziałem szefów państw
i rządów. Obecny jest Aleksander Kwaśniewski.
Przywódcy państw Sojuszu dyskutować będą o wsparciu operacji w Iraku i zapewne - pomimo pewnych rozbieżności - podejmą decyzję o udzieleniu przez NATO pomocy w szkoleniu irackich sił bezpieczeństwa.
Innym tematem rozmów na szczycie NATO będzie rozszerzenie misji w Afganistanie przed zapowiedzianymi na jesień wyborami w tym kraju. Sojusz ma też m.in. zapowiedzieć przekazanie w ręce UE dowództwa nad siłami stabilizacyjnymi SFOR w Bośni przed końcem 2004 r.
Jest to pierwszy szczyt po niedawnym rozszerzeniu Sojuszu siedem nowych państw członkowskich. Na posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej, które odbyło się w poniedziałek rano, formalnie powitane zostały: Bułgaria, Litwa, Łotwa, Estonia, Słowacja, Słowenia i Rumunia.
"Przed nami ważna praca"
Witając nowe państwa członkowskie sekretarz generalny Sojusz Jaap de Hoop Scheffer powiedział m.in. że 26 krajów jest teraz zdeterminowanych, by bronić wspólnych wartości. Podkreślił, że siedmiu nowych członków konsekwentnie wykazało, że są gotowi do spełniania wspólnych zobowiązań.
Scheffer powiedział też, że od czasu poprzedniego szczytu w Pradze w 2002 r. Sojusz wykazał stanowczość w obliczu niebezpieczeństw i zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa daleko od tradycyjnego obszaru działania NATO. Przypomniał m.in. misję prowadzoną przez NATO w Afganistanie.
Udzielamy też pomocy wielonarodowej dywizji dowodzonej w Iraku przez Polskę. Pokazaliśmy w ten sposób, że NATO ma potencjał, żeby rozszerzać stabilność także poza tradycyjnym obszarem działania Sojuszu, kiedy sojusznicy zgodnie uważają, że jest to niezbędne - powiedział Scheffer.
Według niego, trzeba jeszcze wykonać ważną pracę, by w jeszcze większym stopniu dostosować Sojusz do problemów bezpieczeństwa. Nasze dzisiejsze decyzje przyczynią się do nadania kształtu i treści nowemu NATO i zapewnią, że będzie mogło odgrywać w pełni swoją nową rolę - ocenił sekretarz generalny Sojuszu.
Pod względem wojskowym stambulski szczyt skupi się na realizacji decyzji ze szczytu w Pradze, dotyczących rozwijania zdolności militarnych, gotowości Sił Odpowiedzi NATO i zmian w strukturach dowodzenia.