WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
niemcy

Rozpoczął się szczyt G8 w Heiligendamm

Po kilku dniach rozruchów i zamieszek, w
tym po środowych starciach i próbach przełamania blokad, pierwsza noc po rozpoczęciu szczytu G8 w Heiligendamm na północy Niemiec, przebiegła stosunkowo spokojnie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rozpoczął się szczyt G8 w Heiligendamm
(PAP/EPA)
WP
Podziel się

Galeria

[

Podziel się
WP

]( http://wiadomosci.wp.pl/politycy-na-szczycie-g8-6038644930741377g )
Politycy na szczycie G8

Podziel się

Jak podała nad ranem policja, o świcie grupy demonstrantów liczące w sumie około tysiąca osób, nadal gromadziły się w kilku miejscach w pobliżu dwunastokilometrowego, wzmocnionego zasiekami ogrodzenia wokół bałtyckiego kurortu, goszczącego od kilku godzin szefów państw i rządów siedmiu najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata (USA, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Kanada) oraz Rosji.

Szczyt przywódców siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata i Rosji rozpoczął się w środę od kolacji, którą kanclerz Niemiec Angela Merkel i jej małżonek Joachim Sauer podjęli gości w pałacu Hohen Luckow.

WP

Oprócz niemieckich gospodarzy w nieformalnym spotkaniu uczestniczą prezydent USA George W. Bush, prezydent Rosji Władimir Putin, premier Wielkiej Brytanii Tony Blair, prezydent Francji Nicolas Sarkozy, szefowie rządów Japonii - Shinzo Abe, Kanady - Stephen Harper i Włoch - Romano Prodi oraz ich małżonki. Obecny jest także przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Uczestnicy wysłuchali koncertu utworów Bacha, Beethovena i Mendelssohna-Bartholdy'ego.

Z okazji rozpoczęcia szczytu w tysiącu kościołów w Niemczech biły dzwony. W wielu z nich wierni modlili się za pomyślny przebieg spotkania, w tym za decyzje mające ograniczyć zjawisko głodu w Afryce.

Przywódcy G8 będą dyskutowali w Heiligendamm o problemach globalizacji, ochrony klimatu i pomocy dla Afryki, a także sytuacji na Bliskim Wschodzie, przyszłości Kosowa, atomowych ambicjach Iranu, walce z talibami w Afganistanie i zagrożeniu międzynarodowym terroryzmem.

WP

Bezpieczeństwa uczestników szczytu strzeże 16 tysięcy policjantów. Od końca ubiegłego tygodnia w pobliskim Rostocku i w okolicach Heiligendamm trwają demonstracje antyglobalistów przeciwko polityce G8. Miejsce obrad odgrodzone jest wysokim na 3 metry metalowym płotem.

Bezpośrednio przed rozpoczęciem szczytu, doszło do eskalacji aktów przemocy. Policja użyła pałek i armatek wodnych, zatrzymała 141 osób, a 24 inne zostały umieszczone na dłużej w areszcie prewencyjnym. Znowu, podobnie jak w dniach poprzednich, obrażenia odniosło kilku policjantów. Według policji, w środowych wystąpieniach uczestniczyło 10 tys. demonstrantów.(aka,js)

Jacek Lepiarz

Polub WP Wiadomości
WP
WP