PolskaRozpoczął się proces w sprawie lotniska w Szymanach

Rozpoczął się proces w sprawie lotniska w Szymanach

Proces cywilny o zwrot nieruchomości, na
której znajduje się lotnisko w Szymanach (Warmińsko-Mazurskie)
rozpoczął się w Sądzie Rejonowym w Szczytnie.

Z wnioskiem o to wystąpiła do sądu Agencja Mienia Wojskowego (AMW), domagająca się oddania terenu przez zarządzającą nim obecnie spółkę Mazury-Szczytno.

Na wniosek pełnomocnika spółki Mazury-Szczytno sąd wprowadził ograniczenie w relacjonowaniu przebiegu procesu poprzez obowiązek autoryzowania materiałów dziennikarskich przez zarząd spółki. Z kolei na wniosek reprezentanta AMW, zalecono konsultowanie tekstów z biurem prasowym agencji.

Pełnomocnik spółki zwrócił się na początku rozprawy o oddalenie powództwa, uzasadniając, że AMW dopuściła się "rażącego błędu formalnego", występując we własnym imieniu, a nie Skarbu Państwa, który w rzeczywistości jest właścicielem terenu.

Prowadząca sprawę sędzia Wanda Makarczuk nie przychyliła się jednak do tego wniosku, zwracając się do radcy prawnego AMW o uzupełnienie dokumentacji i wyznaczając kolejny termin rozprawy na 22 czerwca.

Z informacji przekazanych przez rzecznika AMW Sławomira Sieradzkiego wynika, że oprócz opuszczenia lotniska przez spółkę, agencja domaga się też uregulowania 91 tys. zł należności wobec niej za okres przynajmniej od 1 stycznia 2004, odkąd, według AMW, spółka Mazury-Szczytno użytkuje teren bez jakiejkolwiek umowy.

Agencja zażądała również rozliczenia się z jednostką wojskową z podatku od nieruchomości, którego, jak podkreślił Sieradzki, spółka nie płaciła.

W podejmowanych wcześniej krokach przedsądowych, co zaznaczył rzecznik, agencja proponowała spółce porozumienia, które jednak nie były w efekcie zawierane. Wobec tego 20 marca tego roku, przed bramą lotniska w Szymanach pojawili się przedstawiciele AMW, mający odebrać nieruchomość, ale nie zostali oni wpuszczeni na teren lotniska.

Wśród udziałowców spółki Mazury-Szczytno, największymi są Przedsiębiorstwo Polskie Porty Lotnicze, samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, Energopol, a także lokalny samorząd w Szczytnie.

O lotnisku zrobiło się głośno, gdy pojawiły się domniemania, iż lądowały na nim tajne samoloty amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA), z zatrzymanymi przez wywiad podejrzanymi o powiązania z organizacją terrorystyczną Al-Kaida.

Od kilku lat władze regionu warmińsko-mazurskiego oraz pochodzący z tego terenu parlamentarzyści podejmują działania, by lotnisko w Szymanach stało się sztandarowym lotniskiem Warmii i Mazur, mającym obsługiwać ruch pasażerski z Europy Zachodniej.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)