Trwa ładowanie...
dgve2jv
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozpoczął się Festiwal Jedynki w Sopocie

Podczas pierwszego dnia Festiwalu Jedynki, który rozpoczął się wieczorem w Operze Leśnej w Sopocie, rozstrzygnięto konkurs "Przebje Lata Jedynki". Koncert uświetniły także występy m.in. Mel C, byłej wokalistki zespołu Spice Girls, Kasi Cerekwickiej, Blog 27, czy Blue Cafe.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rozpoczął się Festiwal Jedynki w Sopocie
(PAP, Fot: Stefan Kraszewski)
dgve2jv

Zwycięscą konkursu "Przeboje Lata Jedynki" okazał się zespół Button Hackers z utworem pt. "Między nami". Wykonawcy zwycięskiej piosenki otrzymali 30 tys. zł nagrody. Będą też w sobotę, ostatnim dniu festiwalu, reprezentować Polskę w międzynarodowym konkursie na "Przebój Lata Jedynki", do którego zakwalifikowano 9 zespołów i muzyków zgłoszonych przez zagraniczne firmy fonograficzne.

Drugie miejsce w konkursie zajęła Katarzyna Cerekwicka z piosenką "Potrafię kochać" (20 tys. zł nagrody), a trzecie - trio Big Stars (Lora Szafran, Beata Bednarz, Patrycja Gola) z utworem "Teraz my" (10 tys. zł nagrody).

Publiczność usłyszała 9 piosenek konkursowych wybranych wcześniej przez komisję ekspertów z branży muzycznej spośród 131 utworów zgłoszonych w eliminacjach. W kilkuosobowym jury, które dokonało tej selekcji, zasiadali m.in. Urszula Dudziak i Kayah.

dgve2jv

Na sopockiej scenie, oprócz nagrodzonej trójki, zaprezentowali się także Kuba Badach, Blog 27, Blue Cafe, PIN, Maria Sadowska oraz Why Not? Ich piosenki od połowy lipca były przedstawiane w programie TVP1. Utwory prezentowało także Polskie Radio, które jest patronem medialnym sopockiej imprezy.

Na piosenki można było głosować poprzez audiotele lub wysyłając sms-a. O zwycięstwie piosenki "Między nami" zdecydowały zsumowane głosy widzów oraz jury festiwalu, w którym zasiedli m.in. Urszula Dudziak, Hanna Banaszak, Justyna Steczkowska, dyrektor festiwalu Gina Komasa oraz Paweł Sztompke z Polskiego Radia.

Do finału konkursu jury zgłosiło też piosenkę Varius Manx "Tyle siły mam". Ostatecznie jednak utwór ten znalazł się poza konkursem. W Sopocie zabrakło bowiem lidera grupy Roberta Jansona i wokalistki Moniki Kuszyńskiej, którzy pod koniec maja zostali ranni w wypadku samochodowym. W Operze Leśnej "Tyle siły mam" wykonali pozostali członkowie Varius Manx wraz ze wsparciem wokalnym Big Stars, Cerekwickiej i Sadowskiej.

Przed ogłoszeniem wyników polskiego konkursu "Przeboje Lata Jedynki" z 35-minutowym recitalem wystąpiła zagraniczna gwiazda tegorocznego festiwalu Mel C, była członkini zespołu Spice Girls, która jako jedyna z tej grupy odniosła solowy sukces.

dgve2jv

Mel C ma na koncie trzy albumy: "Northern Star" (1999), "Reason" (2003) oraz "Beautiful Intentions" (2005). Z ponad trzema milionami sprzedanych płyt jest w Wielkiej Brytanii jedną z najważniejszych wokalistek ostatniej dekady.

Przed sopocką publicznością Mel C wykonała kilka swoich największych przebojów m.in. "I Turn To You", w części w wersji unplugged oraz na bis hit z ostatniej płyty "The First Day OF My Life".

Ostatnim akcentem pierwszego dnia Festiwalu Jedynki w Sopocie był koncert zespołu Perfect, który w tym roku obchodzi 25-lecie działalności. Muzykom towarzyszyć będzie orkiestra Wiesława Pieregorólki. Kilku innych artystów podczas koncertu Perfectu przedstawiło własne interpretacje przebojów tej grupy m.in. Ryszard Rynkowski zaśpiewał własną wersję "Pepe wróć", Małgorzata Ostrowska "Idź precz", a Urszula "Nie płać Ewka". Ostatnią piosenką koncertu był szlagier Perfectu z lat 80. "Chcemy być sobą", wykonany przez muzyków tego zespołu razem ze wszystkimi zaproszonymi gośćmi.

Podczas festiwalu zespół Perfect odebrał Honorowy Złoty Mikrofon przyznany przez zarząd Polskiego Radia. Wyróżnienie przyznano Perfectowi za wieloletnią współpracę z Polskim Radiem, wierność rockowym ideałom i piosenki, na których wychowały się pokolenia słuchaczy.

dgve2jv

Konferansjerami dwóch dni festiwalu są Robert Janowski oraz Katarzyna Pakosińska, Mikołaj Cieślak i Robert Górski z Kabaretu Moralnego Niepokoju, Tomasz Kammel, Marek Niedźwiecki i Artur Orzech.

Festiwal Jedynki Sopot 2006 to druga edycja tej imprezy organizowanej przez TVP. Telewizja Polska była od 1994 roku wyłącznym organizatorem sopockiego festiwalu. Przed dwoma laty straciła umowę z Miastem Sopot na organizowanie tego festiwalu na rzecz koncernu ITI, właściciela stacji TVN, który począwszy od września 2005 roku, przez pięć kolejnych lat, produkuje Sopot Festival.

dgve2jv

Podziel się opinią

Share

dgve2jv

dgve2jv
Więcej tematów