Rozpoczął się Festiwal Haendlowski
Słynna polska orkiestra muzyki dawnej Arte dei Suonatori rozpoczęła w Toruniu II Festiwal Haendlowski. Solistami koncertu inauguracyjnego są francuski dyrygent i flecista Alexis Kossenko oraz szwedzka sopranistka Maria Keohane. W toruńskim Dworze Artusa muzycy wykonali "Concerto grosso" Haendla oraz jego kantatę, arie i recytatyw.
14.06.2006 | aktual.: 16.06.2006 09:41
W 1991 r. w Toruniu powstało pismo "Canor" - jedyny periodyk w Polsce poświęcony muzyce dawnej. To w jego redakcji narodziła się idea organizowania festiwalu poświęconego muzyce barokowej.
Wtedy na jej bohatera typowaliśmy raczej Bacha niż Haendla. Jednak wizyta na festiwalu Haendlowskim w Getyndze uprzytomniła nam, jak mało wciąż o nim wiemy i jak dobrze byłoby poznać całą jego twórczość, a przy okazji ukazać jej historyczny i estetyczny kontekst- powiedział dyrektor festiwalu Cezary Zych.
Jednak dopiero dwa lata temu pomysłodawcom udało się zrealizować pierwszą edycję festiwalu, który przyciągnął publiczność bardzo otwartą formułą: słuchacze mogli bowiem uczestniczyć w próbach i dzięki temu nawiązywać bliższy kontakt z wykonawcami.
Naszą intencją jest, by muzycy nie występowali wyłącznie w jednej, raczej anonimowej roli. Chcemy, żeby pokazali jak najwięcej swoich zainteresowań i wcieleń. Okazuje się, że spotkanie z tymi samymi muzykami w różnych sytuacjach jest tak naprawdę spotkaniem z różnymi muzykami - tłumaczył Zych.
Organizatorzy, Fundacja Muzyki Dawnej "Canor", uznali, że do tej roli najlepiej nadaje się orkiestra Arte dei Suonatori, która stała się gospodarzem festiwalu. W opinii krytyków muzycznych zespół ten jest jednym z najciekawszych zjawisk na europejskiej scenie muzyki dawnej.
Jako soliści na festiwalu wystąpią m.in.: Maria Keohane, Bolette Roed (Dania, flety proste), Alexis Kossenko oraz duński klawesynista Allan Rasmussen. Wykonają oni nie tylko utwory Haendla, ale także innych kompozytorów barokowych.
Festiwal zakończy się w niedzielę.