Trwa ładowanie...

Rozpaczliwy apel do polskiego rządu. "Wysłuchajcie głosu kobiet"

- Wprowadzenie dalszych zmian w polskim prawie antyaborcyjnym będzie naruszeniem praw człowieka - alarmuje organizacja Human Rights Watch i apeluje do rządu Mateusza Morawieckiego o odrzucenie projektu "Zatrzymaj aborcję".

Rozpaczliwy apel do polskiego rządu. "Wysłuchajcie głosu kobiet"Źródło: East News, fot: eastnews
d41lil8
d41lil8

Jak podkreśliła pozarządowa organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka, Polska ma już jedno z najbardziej restrykcyjnych praw aborcyjnych w Europie. W swoim apelu organizacja wzywa o dbanie o zdrowie kobiet, które nie mogą być narażone na przeprowadzanie nielegalnej aborcji, gdy legalna zostanie im przez państwo odebrana.

Przyjęcie projektu "Zatrzymaj aborcję", ograniczy "i tak już bardzo restrykcyjne" prawo w Polsce do przeprowadzenia aborcji. - Wprowadzenie dalszych zmian będzie naruszeniem praw człowieka - podkreślono w opublikowanym w czwartkowym oświadczeniu.

Organizacja wskazała także, że nowe prawo dodatkowo utrudniłoby dostęp do bezpiecznej aborcji kobietom, które decydują się na przerwanie ciąży wynikającej z gwałtu lub z powodu zagrożenia zdrowia, szczególnie z ubogich społeczności.

d41lil8

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała w poniedziałek obywatelski projekt "Zatrzymaj aborcję", który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu. Środowe i czwartkowe posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodzin, która miała zająć się tym projektem, zostały odwołane.

O przyspieszenie prac nad projektem apelowali jego autorzy oraz przedstawiciele Kościoła katolickiego. Z kolei odrzucenie projektu apelują środowiska, które chcą utrzymania obecnych rozwiązań. Przekonują, że zmiana przepisów przyczyni się między innymi do zwiększenia skali tak zwanego podziemia aborcyjnego.

Państwo Nelcowie ochrzcili swoje 16. dziecko. Prezydent Duda na uroczystości

We wrześniu 2016 roku Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekt "Ratujmy kobiety", liberalizujący przepisy aborcyjne, a skierował do dalszych prac projekt komitetu "Stop aborcji" zaostrzający prawo.

W reakcji na działania Sejmu zorganiozwano m.in. Czarne Protesty na ulicach miast. Ostatecznie Sejm odrzucił projekt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: tvn24.pl

d41lil8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41lil8
Więcej tematów