Rozmowy o irańskim programie nuklearnym mogą być wznowione w lutym
Światowe mocarstwa mogą wrócić do rozmów z Iranem na temat programu nuklearnego Teheranu już w lutym - poinformowały anonimowe źródła dyplomatyczne w Brukseli. Negocjatorzy chcą wtedy doprowadzić do ustalenia treści ostatecznego porozumienia.
- Nie dojdzie do nich (rozmów) w styczniu ze względu na chiński Nowy Rok, ale jest bardzo, bardzo prawdopodobne, że zaczną się w lutym - powiedział rozmówca agencji Reutera.
W nowej rundzie negocjacji ma uczestniczyć irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif oraz szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton, która będzie ponownie reprezentować grupę 5+1 (USA, Chiny, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Niemcy).
24 listopada 2013 roku strony zawarły w Genewie wstępne porozumienie, które zakłada ograniczenie przez Irańczyków ich programu nuklearnego w zamian za czasowe zniesienie części międzynarodowych sankcji gospodarczych. W niedzielę uzgodniono, że ustalenia wejdą w życie 20 stycznia.
Iran zobowiązał się m.in. wstrzymać wzbogacanie uranu powyżej 5 proc. i zneutralizować posiadane zapasy uranu wzbogaconego do 20 proc. Teheran zapowiedział również, że nie będzie instalował dodatkowych wirówek do wzbogacania uranu jakiegokolwiek typu, a także nie uruchomi reaktora atomowego w Araku i zapewni Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) dostęp do zakładów produkujących wirówki i do kopalni uranu.
W zamian za to zniesione zostanie embargo na sprzedaż ropy przez Iran, który jednak nie będzie mógł zwiększyć produkcji surowca. Ponadto Iran otrzyma licencje na naprawy i przeglądy techniczne swej cywilnej floty powietrznej. Częściowo zostaną zniesione sankcje dotyczące obrotu złotem, innymi metalami szlachetnymi i samochodami z Iranem.
Jednak jest to porozumienie tymczasowe, które ma obowiązywać przez sześć miesięcy.