Trwa ładowanie...
10-07-2015 22:45

Rozebrano pomnik czerwonoarmistów w Nowym Sączu

Po ekshumacji szczątków żołnierzy radzieckich rozebrano stojący w centrum Nowego Sącza pomnik czerwonoarmistów.

Rozebrano pomnik czerwonoarmistów w Nowym SączuŹródło: PAP, fot: Grzegorz Momot
d2t6lu4

- Prezydent miasta Ryszard Nowak wielokrotnie zapowiadał, że jeśli zapadnie decyzja o ekshumacji pochowanych tam żołnierzy, to monument, który był integralną częścią mogiły, straci rację bytu, dlatego został dziś rozebrany - powiedziała rzeczniczka Urzędu Miasta w Nowym Sączu Małgorzata Grybel.

Dodała, że mosiężna tablica nagrobna zostanie przekazana do Muzeum Okręgowego. Jak podała Małgorzata Grybel, w Nowym Sączu wydobyto szczątki sześciu żołnierzy Armii Czerwonej.

Ekshumację prowadził zespół z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk - Ośrodek Archeologii Gór i Wyżyn. Oprócz zbiorowej mogiły w Nowym Sączu pracami są objęte również: zbiorowa mogiła lotników w Zagórzanach, grób zbiorowy w Bukownie, pojedynczy grób w Paszynie, zbiorowy grób w Chyżnem, pojedynczy grób w Lipnicy Małej, pojedynczy grób lotnika w Koźmicach Wielkich oraz pojedyncza mogiła w Tymbarku.

d2t6lu4

W trzeciej dekadzie sierpnia wszystkie szczątki ekshumowanych żołnierzy radzieckich zostaną złożone na cmentarzu w Nowym Sączu podczas ceremonii o charakterze wojskowym. Rozbiórki monumentu od lat domagały się m.in. organizacje kombatanckie.

Rozbiórkę pomnika i ekshumację zapowiadano już kilkakrotnie, ale nie było na to zgody strony rosyjskiej, wymaganej przez międzynarodowe umowy. W kwietniu br. strona rosyjska zgodziła się na ekshumację i przeniesienie na cmentarz szczątków żołnierzy.

Podczas manifestacji organizowanych w ostatnich latach przed pomnikiem protestujący oblewali monument białą i czerwoną farbą. W listopadzie ub. roku z pomnika Armii Czerwonej w Nowym Sączu usunięto symbole totalitarne - te elementy trafiły już do Muzeum Okręgowego.

d2t6lu4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t6lu4
Więcej tematów