Trwa ładowanie...
dvahvsm
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozebrano pomnik czerwonoarmistów w Nowym Sączu

Po ekshumacji szczątków żołnierzy radzieckich rozebrano stojący w centrum Nowego Sącza pomnik czerwonoarmistów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zbiorowa mogiła czerwonoarmistów
Zbiorowa mogiła czerwonoarmistów (PAP, Fot: Grzegorz Momot)
dvahvsm

- Prezydent miasta Ryszard Nowak wielokrotnie zapowiadał, że jeśli zapadnie decyzja o ekshumacji pochowanych tam żołnierzy, to monument, który był integralną częścią mogiły, straci rację bytu, dlatego został dziś rozebrany - powiedziała rzeczniczka Urzędu Miasta w Nowym Sączu Małgorzata Grybel.

Dodała, że mosiężna tablica nagrobna zostanie przekazana do Muzeum Okręgowego. Jak podała Małgorzata Grybel, w Nowym Sączu wydobyto szczątki sześciu żołnierzy Armii Czerwonej.

Ekshumację prowadził zespół z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk - Ośrodek Archeologii Gór i Wyżyn. Oprócz zbiorowej mogiły w Nowym Sączu pracami są objęte również: zbiorowa mogiła lotników w Zagórzanach, grób zbiorowy w Bukownie, pojedynczy grób w Paszynie, zbiorowy grób w Chyżnem, pojedynczy grób w Lipnicy Małej, pojedynczy grób lotnika w Koźmicach Wielkich oraz pojedyncza mogiła w Tymbarku.

dvahvsm

W trzeciej dekadzie sierpnia wszystkie szczątki ekshumowanych żołnierzy radzieckich zostaną złożone na cmentarzu w Nowym Sączu podczas ceremonii o charakterze wojskowym. Rozbiórki monumentu od lat domagały się m.in. organizacje kombatanckie.

Rozbiórkę pomnika i ekshumację zapowiadano już kilkakrotnie, ale nie było na to zgody strony rosyjskiej, wymaganej przez międzynarodowe umowy. W kwietniu br. strona rosyjska zgodziła się na ekshumację i przeniesienie na cmentarz szczątków żołnierzy.

Podczas manifestacji organizowanych w ostatnich latach przed pomnikiem protestujący oblewali monument białą i czerwoną farbą. W listopadzie ub. roku z pomnika Armii Czerwonej w Nowym Sączu usunięto symbole totalitarne - te elementy trafiły już do Muzeum Okręgowego.

dvahvsm

Podziel się opinią

Share

dvahvsm

dvahvsm
Więcej tematów