PolskaRozdano nagrody w konkursie liderów ochrony zdrowia

Rozdano nagrody w konkursie liderów ochrony zdrowia

Już po raz dziewiąty przyznano nagrody w
konkursie Sukces Roku w Ochronie Zdrowia - Liderzy Medycyny.
Uroczystość odbyła się w czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie.

- W polskiej medycynie mamy naprawdę świetnych lekarzy i menadżerów zdrowia, nie brakuje też wspaniałych dziennikarzy zajmujących się tą problematyką, dlatego w najbliższych latach nie powinno zabraknąć kandydatów do tych nagród - powiedziała minister zdrowia Ewa Kopacz na gali rozdania nagród. Przyznano ich 13 w 6 kategoriach.

Tytuł Człowieka Roku 2008 w Ochronie Zdrowia otrzymał prof. Andrzej Szczeklik - lekarz, naukowiec, humanista, eseista i pisarz, przyjaciel i opiekun artystów, związany ze środowiskiem Piwnicy pod Baranami i "Tygodnikiem Powszechnym". Z powodu rozległych zainteresowań jest określany mianem "człowieka Renesansu".

Na swoim koncie prof. Szczeklik ma m.in. opisanie mechanizmu jednej z postaci astmy - tzw. aspirynowej - oraz odkrycie genetycznego podłoża astmy oskrzelowej. Dzięki jego badaniom nad prostacykliną, związek ten znalazł zastosowanie w leczeniu chorób tętnic. Dzięki jego staraniom II Katedra Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Jagiellońskiego jest obecnie jednym z najbardziej nowoczesnych ośrodków interny i genetyki medycznej w Europie.

Tytuł Menadżera Roku 2008 w kategorii Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej przyznano Marii Ilnickiej-Mądry z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Podczas jej 10-letnich rządów placówka ta nigdy nie była zadłużona, a jej wyposażenie i jakość leczenia spełniają najwyższe europejskie standardy - napisano w uzasadnieniu do nagrody. W kategorii tej przyznano też dwa wyróżnienia.

Menedżerem Roku 2008 w kategorii Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej został Andrzej Sokołowski kierujący Centrum Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej Sp. z o.o. w Gdyni. Kapituła konkursu doceniła jego umiejętność znalezienia niszy na rynku zdrowia i zaplanowania inwestycji oraz to, że zbudował firmę świadczącą usługi najwyższej jakości. Sokołowski był też inicjatorem założenia Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Niepublicznych, którego jest prezesem. Dodatkowo w tej kategorii przyznano dwa wyróżnienia .

Liderem Roku 2008 w ochronie zdrowia publicznego został konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii prof. Grzegorz Opolski, który jest przewodniczącym Rady Narodowego Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD. Dzięki temu programowi polska kardiologia i kardiochirurgia dołączyły do światowej czołówki w dziedzinie profilaktyki chorób serca.

Tytuł Lidera Roku 2008 za działalność edukacyjno-szkoleniową przyznano Mirosławowi Dłużniewskiemu z Katedry i Kliniki Kardiologii, Nadciśnienia i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Profesor wymyślił Podyplomową Szkołę Kardiologiczną, która od 8 lat zajmuje się szkoleniem lekarzy pierwszego kontaktu w zakresie kardiologii.

Za działalność charytatywną, tytuł Lidera Roku 2008 otrzymała Fundacja Urszuli Jaworskiej, która prowadzi Bank Dawców Szpiku Kostnego oraz organizuje kampanie społeczne i edukacyjne. Dodatkowo wyróżnienie w tej kategorii przyznano Fundacji Aktywnej Rehabilitacji.

W kategorii dziennikarstwa informacyjnego i edukacyjno- społecznego, tytuł Lidera Roku 2008 w Ochronie Zdrowia otrzymał Sławomir Zagórski, szef Działu Naukowego "Gazety Wyborczej". Kapituła konkursu doceniła jego "wiedzę, wnikliwość, serce i doskonały warsztat dziennikarski". Dzięki niemu, w ostatnim roku w "Gazecie Wyborczej" zaczął się ukazywać co środę cykl artykułów o najważniejszych problemach zdrowotnych Polaków. W tej kategorii wyróżnienia otrzymali: Józef Kielar z "Gazety Prawnej" - pomysłodawca cotygodniowego dodatku pt. "Biznes i zdrowie" oraz Elżbieta Byszewska z Telewizji Polskiej SA.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)