Rozdano nagrody ambasadora RP w Berlinie
Pięcioro laureatów odebrało we wtorek nagrody
ambasadora RP w Berlinie za wybitne prace magisterskie i
doktorskie na temat stosunków polsko-niemieckich i historii
Polski, obronione na uczelniach w Niemczech.
Wyróżnienia, związane z dotacją w wys. 2000 euro wręczono po raz pierwszy. Nagroda ma służyć wspieraniu młodych naukowców i dialogowi polsko-niemieckiemu.
Pierwszą nagrodę w kategorii prac doktorskich otrzymała Miriam Yegane Arani za opartą na dziesięcioletnich badaniach pracę na temat percepcji okupowanych i okupantów w fotografii podczas II wojny światowej, na przykładzie fotografii Polaków i Niemców w Poznaniu w latach 1939-1945. Praca obroniona została na berlińskim Uniwersytecie Sztuk w 2008 roku.
Drugą nagrodę przyznano Janowi Musekampowi za pracę doktorską pt. "Od Stettina do Szczecina. Metamorfozy miasta między 1945 a 2005 rokiem", obronioną na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.
Trzecią wyróżnioną jest Hella Dietz, która na Uniwersytecie w Erfurcie napisała doktorat pt. "Od opozycji wartości do wartości opozycji. Pragmatyczna rekonstrukcja opozycji społeczeństwa obywatelskiego w Polsce".
Ambasador RP w Berlinie Marek Prawda wręczył również dwie nagrody za prace magisterskie.
Otrzymali je: Roland Borchers, który opisał problem narodowosocjalistycznej polityki narodowościowej na przykładzie wysiedleń i mordów ludności w okręgu Berent/Kościerzyca w Gdańsku (Wolny Uniwersytet w Berlinie), oraz Stephan Stach za pracę magisterską o Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie w latach 1945-1968 (Uniwersytet w Lipsku).
Do konkursu zgłoszono 20 prac magisterskich i doktorskich. Oceniało je siedmioosobowe polsko-niemieckie jury pod przewodnictwem szefa Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie profesora Roberta Traby.