PolitykaRozczarowanie i nadzieja. Senatorowie USA apelują do Mateusza Morawieckiego

Rozczarowanie i nadzieja. Senatorowie USA apelują do Mateusza Morawieckiego

59 amerykańskich senatorów napisało list do polskiego premiera. Apelują o przyjęcie ustawy reprywatyzacyjnej sprawiedliwej wobec polskich Żydów, którzy przeżyli Holokaust, i ich rodzin. Nie kryją rozczarowania, że to tej pory Polska się tym nie zajęła.

Rozczarowanie i nadzieja. Senatorowie USA apelują do Mateusza Morawieckiego
Źródło zdjęć: © East News | Rafał Oleksiewicz
Anna Kozińska

27.03.2018 | aktual.: 28.03.2022 10:05

"Polska jest jedynym poważnym państwem Europy, które do tej pory nie przyjęło narodowej, kompleksowej ustawy przewidującej restytucję mienia bądź odszkodowania za własność prywatną" - napisali w liście do premiera Morawieckiego amerykańscy senatorowie Jak jednocześnie przyznają, "żywią nadzieję, że wkrótce to nastąpi".

O sprawie informuje RMF FM. List napisali senator Tammy Baldwin, przedstawicielka Partii Demokratycznej ze stanu Wisconsin i senator Marco Rubio, republikanin z Florydy, kandydat do otrzymania mandatu Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich 2016 r.. Senatorowie poparli w nim stanowisko World Jewish Restitution Organization (WJRO) - której zadaniem jest pomoc w odzyskaniu mienia żydowskiego w Europie - z października 2017 roku, kiedy Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało projekt ustawy reprywatyzacyjnej.

Osoby, które podpisały się pod listem, w tym przywódca mniejszości demokratycznej Senatu senator Chuck Schumer, demokrata z Nowego Jorku i wpływowy republikanin sen. John McCain wymienili wady projektu ustawy reprywatyzacyjnej. Ich zdaniem jedną z nich jest wykluczanie możliwości zwrotu pierwotnie posiadanej własności. Zamiast tego przewiduje tylko częściowe odszkodowanie za utracony majątek i wyklucza możliwość otrzymania odszkodowania za udziały posiadane w zniszczonych firmach.

Co więcej, uniemożliwiane jest dochodzenie roszczeń majątkowych przez obywateli państw, które nie podpisały powojennych układów regulujących odszkodowania za utraconą własność. To wciąż nie wszystko. Senatorowie zwracają też uwagę na to, że prawo do dziedziczenia roszczeń będą mieli tylko najbliżsi krewni pierwotnych właścicieli (dzieci, rodzice) w linii prostej.

- Takie ustalenia są krzywdzące dla większości polskich Żydów, którzy przeżyli Holokaust, a po wojnie znaleźli schronienie poza granicami Polski - podkreślił wcześniej przewodniczący WJRO Ronald Lauder.

Senatorowie chcą, by polski parlament jak najszybciej przyjął ustawę reprywatyzacyjną zgodną z Deklaracją Terezińską - mimo że dokument nie jest prawnie wiążący. To jedynie przedstawienie intencji uczestników "Konferencji ds. majątków okresu Holokaustu", która odbyła się 30 czerwca 2009 roku w Pradze. Mowa o przedstawicielach 46 państw świata, w tym Polski.

Źródło: RMF FM

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (200)