Trwa ładowanie...

Rosyjskie służby prowadzą śledztwo. ws. zabójstwa Borysa Niemcowa

Rosyjskie służby prowadzą śledztwo w sprawie zabójstwa opozycyjnego polityka Borysa Niemcowa, który został zastrzelony w piątek wieczorem niedaleko Kremla. śledczy biorą pod uwagę kilka motywów, w tym wątek islamski. Niemcow bowiem miał otrzymywać groźby w związku z jego stanowiskiem wobec zamachu na dziennikarzy francuskiego magazynu "Charlie Hebdo".

Share
Rosyjskie służby prowadzą śledztwo. ws. zabójstwa Borysa Niemcowa
Źródło: AFP, Fot: Dmitry Serebryakov
d3kmc8x

Domniemane motywy zabójstwa, ślad islamski

Rosyjscy śledczy prowadzący dochodzenie w sprawie zabójstwa opozycjonisty Borysa Niemcowa biorą pod uwagę kilka motywów zbrodni. Władimir Markin, oficjalny przedstawiciel Komitetu Śledczego wyjaśnił, że analizowana jest możliwość zabójstwa z powodów politycznych, wątek islamsko-ekstremistyczny, kontekst "wewnątrzukraiński", a także działalność biznesowa Niemcowa.

d3kmc8x

Markin wyjaśnił, że śledczy nie wykluczają, że zabójstwo miało posłużyć prowokacji i "destabilizacji sytuacji w kraju". Oprócz tego sprawdzany jest ślad islamski - Niemcow miał otrzymywać groźby w związku z jego stanowiskiem w sprawie morderstwa dziennikarzy francuskiego satyrycznego tygodnika "Charlie Hebdo".

Śledczy sprawdzają również kwestię związaną z wydarzeniami na Ukrainie. Niemcow był przeciwnikiem rosyjskich działań wobec tego kraju. Markin powiedział w tym kontekście, że "po obu stronach konfliktu na Ukrainie można znaleźć radykałów". Dodał, że nie można też wykluczyć zabójstwa polityka z powodu jego komercyjnej działalności; Niemcow mógł też mieć wrogów.

Są świadkowie zabóstwa

Komitet Śledczy Rosji przesłuchał już świadków zabójstwa. Jak się okazuje, oprócz kobiety, która towarzyszyła Niemcowowi, zdarzenie widziały inne osoby.

Borys Niemcow został zastrzelony gdy szedł mostem nad rzeką Moskwa. Według mediów, towarzyszyła mu 23-letnia ukraińska modelka. Kobieta nie ucierpiała w zamachu. Została przewieziona na posterunek, gdzie została przesłuchiwana.

d3kmc8x

Śledczy udali się także do mieszkania polityka. Zabezpieczyli tam jego komputery i dokumenty. Badane są wszelkie wersje zabójstwa, w tym morderstwo na zlecenie. Policja sprawdziła kilka samochodów, z których mogły paść strzały. Według niepotwierdzonych informacji, ich właściciele nie mają jednak związku z zabójstwem.

Jedna z rosyjskich gazet napisała, że akcja poszukiwania zabójców jest "bezprecedensowa" i "zostaną oni odnalezieni najpóźniej do jutra".

Borys Niemcow pod koniec lat 90. pełnił funkcję wicepremiera rosyjskiego rządu. Był zaliczany do stronnictwa"reformatorów", gdy Rosją rządził prezydent Borys Jelcyn. W XXI wieku stał się jednym z najbardziej zagorzałych krytyków Władimira Putina. Ostatnio był współprzewodniczącym liberalnej republikańskiej partii "PARNAS".

Źródło:* IAR*

d3kmc8x

Podziel się opinią

Share
d3kmc8x
d3kmc8x
Więcej tematów