Trwa ładowanie...
d1huero

Rosyjskie okręty w kanale La Manche zaniepokoiły Brytyjczyków. Flota Północna: płyną na ćwiczenia

Trzy rosyjskie okręty, które pojawiły się w kanale La Manche, mocno zaniepokoiły Brytyjczyków. Jak podaje Reuters, powołując się na rzecznika rosyjskiej Floty Północnej, jednostki są w drodze na ćwiczenia, które mają się odbyć na północno wschodnim Atlantyku. Brytyjska marynarka wojenna wysłała fregatę HMS Argyll i dwie inne jednostki do ich śledzenia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdjęcie archiwalne: rosyjski niszczyciel "Siewieromorsk" i amerykański okręt USS Mount Whitney; lipiec 2010 r.
Zdjęcie archiwalne: rosyjski niszczyciel "Siewieromorsk" i amerykański okręt USS Mount Whitney; lipiec 2010 r. (US Navy via Wikimedia Commons)
d1huero

Rosyjskie ministerstwo obrony twierdzi, że okręty płyną na północno wschodni Atlantyk, gdzie wezmą udział w ćwiczeniach obrony przeciwlotniczej i przeciwpodwodnej. Reuters podaje, że wcześniej rosyjska agencja prasowa Interfax zapowiadała manewry także w obszarze samego kanału. Flota Północna nie potwierdziła jednak tych doniesień.

Według brytyjskiego MON nie zauważono, aby okręty prowadziły jakiekolwiek ćwiczenia.

Rosyjskie jednostki to niszczyciel "Siewieromorsk" oraz tankowiec i okręt wsparcia - podał brytyjski resort na Twitterze. Według Reutersa okręty te wcześniej prowadziły ćwiczenia w Zatoce Baskijskiej. Z kolei brytyjskie MON pisało, że "wracają z Morza Śródziemnego".

Przejścia rosyjskich okrętów wojennych przez kanał La Manche nie są zjawiskiem rzadkim. W listopadzie NATO zdementowało doniesienia rosyjskich mediów o zorganizowanych na tym akwenie ćwiczeniach.

d1huero

We wtorek Wielka Brytania poderwała także myśliwce Typhoon z powodu przelotu dwóch rosyjskich bombowców dalekiego zasięgu w pobliżu brytyjskiej przestrzeni powietrznej (czytaj więcej).

Ostatnio stosunki między Wielką Brytanią a Rosją pogorszyły się w związku z konfliktem na Ukrainie i ze śledztwem, prowadzonym w sprawie śmierci byłego agenta rosyjskiego wywiadu Aleksandra Litwinienki. Został on otruty w Londynie, a o zabójstwo Brytyjczycy podejrzewają innego agenta, Andrieja Ługowoja.

Zobacz również wideo z marcowych manewrów: Rosyjskie wojska postawione w stan gotowości.

d1huero

Podziel się opinią

Share

d1huero

d1huero
Więcej tematów