Trwa ładowanie...

Rosyjskie media żegnają Neila Armstronga: jeden z głównych bohaterów USA

Jako jednego z głównych bohaterów Ameryki - określają rosyjskie media, zmarłego w sobotę, amerykańskiego astronautę Neila Armstronga. Według telewizji NTV "świat nigdy nie zapomni drogi, którą pokonał na Księżycu". To ciekawe opinie, bowiem na przełomie lat 60. i 70., kiedy Armstrong wyruszył z załogą Apollo 11 na Księżyc, trwał ostry wyścig kosmiczny pomiędzy USA a ówczesnym ZSRR.

Rosyjskie media żegnają Neila Armstronga: jeden z głównych bohaterów USAŹródło: AFP, fot: Jose Jordan
d4n7vlz

NTV zauważyła, że licencję pilota otrzymał on wcześniej, niż prawo jazdy - w wieku 16 lat. Przypomniała też, że był pilotem bojowym i że za wojnę koreańską otrzymał kilka odznaczeń.

Natomiast telewizja Kanał 1 podkreśliła, że Armstrong nie lubił opowiadać o swojej karierze wojennej. - 78 lotów bojowych w czasie wojny w Korei zostawiło ciężki ślad w jego duszy - wskazała stacja. - Wszelako innej drogi do oddziału astronautów nie było. W wyścigu kosmicznym ze Związkiem Radzieckim mogli uczestniczyć tylko zawodowi piloci wojskowi - dodała.

d4n7vlz

Kanał 1 zaznaczył, że Armstrong siedział za sterami praktycznie wszystkich samolotów; przetestował 200 aparatów latających różnych modyfikacji - od samolotów ponaddźwiękowych po szybowce.

- Do swojej sławy człowieka, która jako pierwszy stanął na Księżycu, zawsze odnosił się spokojnie. Dowódca statku Apollo 11 powtarzał: "Po prostu tak wyszło" - przekazała stacja.

Kanał 1 przypomniał także, iż w 2010 roku Armstrong publicznie skrytykował prezydenta USA Baracka Obamę za zapowiedź rezygnacji z programu powrotu Amerykanów na Księżyc.

Z kolei telewizja Rossija odnotowała, że swój pierwszy lot w kosmos odbył on już po czterech latach pracy w NASA, a "po siedmiu latach napiętego wyścigu kosmicznego ze Związkiem Radzieckim załoga Apollo 11 wylądowała na naturalnym satelicie Ziemi".

- To był ostatni lot Armstronga w kosmos. Jest to rzadki przypadek, gdy profesjonalista świadomie kończy karierę w jej szczytowym momencie. Zostawił pracę w NASA, zostając nauczycielem uniwersyteckim - podała stacja.

d4n7vlz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4n7vlz
Więcej tematów