Rosyjskie media o obchodach wyzwolenia Auschwitz
Rosyjskie środki masowego przekazu, zarówno gazety, jak i media elektroniczne, poświęcają wiele miejsca rocznicowym obchodom w Polsce z okazji wyzwolenia hitlerowskiego obozu Auschwitz.
Agencja ITAR-TASS pisze o podziękowaniu, jakie prezydent Aleksander Kwaśniewski skierował pod adresem prezydenta Rosji Władimira Putina za oswobodzenie obozu przez Armię Czerwoną.
Rosyjska agencja cytuje prezydenta Kwaśniewskiego, który otwierając w Krakowie międzynarodowe forum "Pozwólcie żyć narodowi mojemu" powiedział: Kłaniamy się panu Władimirowi Putinowi, prezydentowi Rosji, pamiętając o roli Armii Czerwonej, która przyniosła wolność obozowi Auschwitz-Birkenau, a także oswobodziła i ocaliła z wojennej pożogi wspaniały, królewski Kraków.
Dziennik "Izwiestija" pisze o obchodach w Polsce 60. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz jako o pierwszym punkcie w serii uroczystości związanych z obchodzoną w roku 2005 60. rocznicą zwycięstwa nad faszyzmem.
Dziennik informuje o programie obchodów, w tym o Międzynarodowym Forum w Krakowie pod hasłem "Pozwólcie żyć narodowi mojemu". W obszernym materiale znalazła się historia obozu i opis Muzeum Oświęcimskiego.
Internetowe dzienniki, w tym "Gazieta.ru" informują o tym, że Putin zabrał w podróż do Krakowa dwoje ludzi związanych z oświęcimską rocznicą: byłą więźniarkę i weterana radzieckich oddziałów, które wyzwoliły Auschwitz-Birkenau.
Dziennik "Niezawisimaja Gazieta" zapoznaje czytelników ze szczegółowym programem obchodów w Krakowie i Oświęcimiu rocznicy wyzwolenia Auschwitz i listą uczestników. Zwraca też uwagę, że prawo do zabrania głosu przyznano tylko trzem prezydentom: Polski - Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, a także Rosji Władimirowi Putinowi i Izraela - Mosze Kacawowi.
Rządowy dziennik "Rossijskaja Gazieta" informując o uroczystościach podkreśla, że prezydent Putin nie mógł udać się do Krakowa w środę z powodu wciąż pogarszających się warunków pogodowych.