ŚwiatRosyjskie media o nowym rządzie w Polsce

Rosyjskie media o nowym rządzie w Polsce

Rosyjskie media nie wykazują dużego zainteresowania składem nowego rządu w Polsce. Agencje informacyjne poinformowały, że ogłoszone zostały nazwiska przyszłych ministrów, a rządowy dziennik "Rossijskaja Gazieta" odniósł się do kilku z nich.

Rosyjskie media o nowym rządzie w Polsce
Źródło zdjęć: © PAP

W tekście zatytułowanym "Kto w ławce gospodarzem" "Rossijskaja Gazieta" podkreśla, że - zgodnie z zapowiedziami - nowym premierem w Polsce będzie Beata Szydło z Prawa i Sprawiedliwości. Dodaje też, że dwa kluczowe resorty z punktu widzenia polityki międzynarodowej zajmą osoby znane z antyrosyjskich przekonań.

Dziennik sugeruje, że przyszły szef MSZ Witold Waszczykowski jest zwolennikiem zaostrzenia sankcji wobec Rosji, a właściwie wobec wszystkich Rosjan i opowiada się za rozszerzeniem obecności NATO w środkowej i wschodniej Europie.

Gazeta wspomina także o Antonim Macierewiczu, który ma objąć tekę ministra obrony narodowej. Dziennik charakteryzuje przyszłego szefa resortu jako osobę, która w przeszłości była odpowiedzialna za "dekonspirację współpracowników polskiego wywiadu" i "pozostawienie bez ochrony wywiadowczej żołnierzy służących w Afganistanie i Iraku".

Europejskie portale o nowym rządzie

Brukselski portal EUobserver pisze, że polski rząd, to "jastrzębie, gołębie i bankowcy”. Skład nowego rządu przedstawiony wczoraj przez Beatę Szydło odnotował także portal Politico w swojej europejskiej odsłonie , w tekście pod hasłem "Powiew przeszłości w nowym polskim rządzie”.

Do “jastrzębi “ zaliczani są kandydaci na ministrów spraw zagranicznych i obrony: Witold Waszczykowski oraz Antoni Macierewicz. Według EUobservera nominacje te wskazują, że Polska przyjmie twarde stanowisko w sprawie sankcji wobec Rosji, a w przyszłym roku będzie zabiegać o bazy NATO w Europie Wschodniej.

"Politico" podkreśla zaś, że Antoni Macierewicz będzie pełnił kluczową rolę w rządzie w czasie, gdy Polska zwiększa swoje wydatki na obronę i modernizuje ją w obliczu wzrastającego poczucia zagrożenia ze strony Moskwy.

Wśród "gołębi" wymieniany jest m.in. Konrad Szymański - kandydat na ministra ds. europejskich - którego EUobserver nazywa "pragmatykiem". Politico zauważa, że były europoseł kilkakrotnie został uznany przez media za najlepszego polskiego deputowanego do Parlamentu Europejskiego.

Mateusz Morawiecki oraz Paweł Szałamacha - którzy mają objąć odpowiednio ministerstwo rozwoju i finansów - to jak pisze EUobserver - kandydaci uważani za "ostrożnych i probiznesnowych". Według Politico nominacja Morawieckiego miała na celu uspokojenie rynków finansowych po złożeniu przez PIS kosztownych obietnic podczas kampanii wyborczej.

Ani słowa o gabinecie Szydło

W Stanach Zjednoczonych niewiele jest komentarzy na temat nowego rządu w Polsce. Tylko nieliczne amerykańskie media podały informację na ten temat, wśród nich Wall Street Journal. .

Żadna z amerykańskich stacji telewizyjnych nie odnotowała składu nowego polskiego rządu. Informację na ten temat trudno też znaleźć w prasie, nawet w gazetach, które poświęcają sporo miejsca sprawom światowym.

Dzisiejszy "New York Times" publikuje artykuł o zmarłym dwa tygodnie temu malarzu Wojciechu Fangorze. O gabinecie Beaty Szydło ani słowa.

Do wyjątków należy "Wall Street Journal". W korespondencji z Warszawy dziennikarz tej gazety zauważa, że stanowiska ministrów obrony narodowej i spraw zagranicznych zajmą politycy silnie proamerykańscy, którzy opowiadają się za zwiększeniem obecności wojskowej NATO w Polsce w obliczu agresywnych działań Rosji.

Amerykańska gazeta określa Antoniego Macierewicza mianem kontrowersyjnej postaci znanej z dosadnego języka i ostrego tonu, która forsuje tezę o zamachu bombowym w Smoleńsku.

Niektóre amerykańskie media odnotowały podanie składu nowego polskiego rządu na swoich stronach internetowych. Były to jednak zwykle krótkie notatki oparte na doniesieniach agencyjnych.

Zobacz również:

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (61)