Trwa ładowanie...

Pięć rosyjskich jednostek zatopionych. Komandosi Kremla zlikwidowani

Tylko w ciągu jednej doby ukraińskie wojsko zlikwidowało pięć lekkich rosyjskich jednostek pływających - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Na ich pokładach mieli znajdować się rosyjscy sabotażyści i zwiadowcy.

Flota Czarnomorska poniosła w czasie wojny z Ukrainą ogromne straty, mimo że Ukraina nie dysponuje wielkim potencjałem morskim. Niszczy rosyjskie okręty z ląduFlota Czarnomorska poniosła w czasie wojny z Ukrainą ogromne straty, mimo że Ukraina nie dysponuje wielkim potencjałem morskim. Niszczy rosyjskie okręty z ląduŹródło: Google maps
dqd8lyk
dqd8lyk

Od początku wojny wywołanej przez Rosję w Ukrainie militarne działania toczą się zarówno na lądzie, na wodach u ukraińskich wybrzeży, jak i w powietrzu. Od dnia rosyjskiej agresji ukraińscy żołnierze zniszczyli już 18 rosyjskich okrętów wojennych. Zatopili także mniejsze jednostki.

Ukraińcy unieszkodliwili rosyjskie motorówki, które operowały w pobliżu wysp w delcie Dniepru, gdzie rzeka wpada do Morza Czarnego. W listopadzie siły rosyjskie zostały wyparte z tego rejonu i wycofały się na wschodni brzeg przecinającej Ukrainę strategicznej rzeki. Jednostki miały przerzucać rosyjskich komandosów, którzy mieli operować za linią frontu, gdzie mieli przeprowadzać zwiad i akcje sabotażowe.

Ukrinform poinformował, że Rosja zintensyfikowała działania zespołów dywersyjnych i rozpoznawczych w rejonie delty Dniepru. Według ukraińskiej marynarki wojennej w ostatnich dniach na Morzu Czarnym w gotowości do działań bojowych znajdowało się 12 rosyjskich okrętów. Trzy okręty były uzbrojone w pociski Kalibr, których Flota Czarnomorska sporadycznie używała do atakowania celów w Ukrainie.

dqd8lyk

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pobudka w ukraińskim stylu. HIMARS-y uderzyły w Rosjan o świcie

Ukraina ma niewielkie siły konwencjonalnej marynarki wojennej. Jej duża część została bowiem zniszczona lub przejęta podczas nielegalnej aneksji Krymu w 2014 roku. Nie udało się odbudować siły tej części armii, ale wojska Kijowa starają się nadrabiać ten deficyt, niekorzystny w porównaniu z rosyjską marynarką, za pomocą wysyłanych z lądu pocisków przeciwokrętowych i dronów.

Ataki na Flotę Czarnomorską. Moskwa i Admirał Makarow

Flota Czarnomorska, choć uznawana za potęgę, nie była w stanie zrealizować z góry zakładanych celów. Od pierwszych dni walk ponosiła dotkliwe straty. Na dno poszedł m.in. flagowy okręt, stanowiący dumę armii Federacji Rosyjskiej, krążownik Moskwa. Skuteczny atak z użyciem bezzałogowców nawodnych na okręty rosyjskie w pobliżu Sewastopola w październiku 2022 doprowadził do poważnego uszkodzenia fregaty rakietowej Admirał Makarow.

Marynarka Kremla była ostrożna, jeśli chodzi o zbliżanie się do ukraińskiego wybrzeża. W ostatnich miesiącach zmniejszała aktywność swoich jednostek do niezbędnego minimum.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dqd8lyk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dqd8lyk
Więcej tematów