Trwa ładowanie...
ycipk-nqj9wv

Rosyjski statek płynie do Polski. MSZ: monitorujemy sytuację

Polski resort spraw zagranicznych wystąpił do Estonii o informację ws. okoliczności odmowy przyjęcia rosyjskiej jednostki szkoleniowej "Siedow". Największy żaglowiec szkoleniowy świata ma zawinąć do portu w Zatoce Gdańskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosyjski "Siedow" w gdyńskim porcie podczas zlotu żaglowców w 2014 r.
Rosyjski "Siedow" w gdyńskim porcie podczas zlotu żaglowców w 2014 r. (PAP)
ycipk-nqj9wv

Estońskie MSZ poinformowało, że szkolny okręt "Siedow" nie otrzymał pozwolenia na wpłynięcie na wody terytorialne Estonii, bo na jego pokładzie znajduje się 70 kursantów z Kerczeńskiego Państwowego Morskiego Uniwersytetu Technologicznego z okupowanego Krymu.

"Siedow" obrał kurs na Zatokę Gdańską. W porcie w Gdyni albo w Gdańsku (rosyjskie media podają rozbieżne informacje) załoga planowała odnowić zapasy paliwa, jedzenia i wody. Nie jest to jednak przesądzone, bo po decyzji władz Estonii sprawę "Siedowa" zaczął monitorować polski resort dyplomacji.

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest w kontakcie z władzami estońskimi - wyjaśniła krótko w rozmowie z IAR Ewa Suwara z biura prasowego resortu.

ycipk-nqj9wv

Zobacz także: Były ambasador RP w Rosji tłumaczy, jakie relacje powinna utrzymywać Polska z Putinem

Estonia nie uznaje aneksji Krymu przez Rosję i przez odmowę przyjęcia "Siedowa" chciała zamanifestować swój stosunek do sytuacji na Ukrainie.

Moskwa uznała to za "akt nieprzyjacielski i wrogi". Wpłynięcie "Siedowa" do portu w Talinie planowano na 13-14 kwietnia, na parę dni przed wizytą w Moskwie prezydent Estonii Kersti Kaljulaid.

ycipk-nqj9wv

Na mapach widać, że w nocy i rano rosyjski żaglowiec przemieszczał się wzdłuż granicy polskiej strefy

twitter.com/vesselfinder.com/screen
Podziel się

Trasa może wskazywać na to, że kapitan "Siedowa" czeka na decyzję polskiej strony.

Wcześniej jednostka zawijała do polskich portów podczas zlotów żaglowców. Na 18 maja zaplanowano ponową wizytę w Świnoujsciu.

ycipk-nqj9wv

Jubiluszowy rejs po Bałtyku

"Siedow" odbywa swój setny, jubileuszowy rejs nawigacyjny, który zakończyć się 2 maja w porcie Swietłyj pod Kaliningradem.

Czteromasztowiec został zwodowany w 1921 r. w niemieckiej Kilonii, a w ręce Rosjan trafił po II wojnie światowej. Jednostka ma 117 m długości oraz 15 m szerokości i jest największym żaglowcem szkoleniowym świata.

ycipk-nqj9wv

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-nqj9wv

ycipk-nqj9wv
ycipk-nqj9wv