PolskaRosyjski statek płynie do Polski. MSZ: monitorujemy sytuację

Rosyjski statek płynie do Polski. MSZ: monitorujemy sytuację

Polski resort spraw zagranicznych wystąpił do Estonii o informację ws. okoliczności odmowy przyjęcia rosyjskiej jednostki szkoleniowej "Siedow". Największy żaglowiec szkoleniowy świata ma zawinąć do portu w Zatoce Gdańskiej.

Rosyjski statek płynie do Polski. MSZ: monitorujemy sytuację
Źródło zdjęć: © PAP
Arkadiusz Jastrzębski

Estońskie MSZ poinformowało, że szkolny okręt "Siedow" nie otrzymał pozwolenia na wpłynięcie na wody terytorialne Estonii, bo na jego pokładzie znajduje się 70 kursantów z Kerczeńskiego Państwowego Morskiego Uniwersytetu Technologicznego z okupowanego Krymu.

"Siedow" obrał kurs na Zatokę Gdańską. W porcie w Gdyni albo w Gdańsku (rosyjskie media podają rozbieżne informacje) załoga planowała odnowić zapasy paliwa, jedzenia i wody. Nie jest to jednak przesądzone, bo po decyzji władz Estonii sprawę "Siedowa" zaczął monitorować polski resort dyplomacji.

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest w kontakcie z władzami estońskimi - wyjaśniła krótko w rozmowie z IAR Ewa Suwara z biura prasowego resortu.

Zobacz także: Były ambasador RP w Rosji tłumaczy, jakie relacje powinna utrzymywać Polska z Putinem

Estonia nie uznaje aneksji Krymu przez Rosję i przez odmowę przyjęcia "Siedowa" chciała zamanifestować swój stosunek do sytuacji na Ukrainie.

Moskwa uznała to za "akt nieprzyjacielski i wrogi". Wpłynięcie "Siedowa" do portu w Talinie planowano na 13-14 kwietnia, na parę dni przed wizytą w Moskwie prezydent Estonii Kersti Kaljulaid.

Na mapach widać, że w nocy i rano rosyjski żaglowiec przemieszczał się wzdłuż granicy polskiej strefy

Obraz
© twitter.com/vesselfinder.com/screen

Trasa może wskazywać na to, że kapitan "Siedowa" czeka na decyzję polskiej strony.

Wcześniej jednostka zawijała do polskich portów podczas zlotów żaglowców. Na 18 maja zaplanowano ponową wizytę w Świnoujsciu.

Jubiluszowy rejs po Bałtyku

"Siedow" odbywa swój setny, jubileuszowy rejs nawigacyjny, który zakończyć się 2 maja w porcie Swietłyj pod Kaliningradem.

Czteromasztowiec został zwodowany w 1921 r. w niemieckiej Kilonii, a w ręce Rosjan trafił po II wojnie światowej. Jednostka ma 117 m długości oraz 15 m szerokości i jest największym żaglowcem szkoleniowym świata.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

żaglowiecbałtykkrym

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1287)