Rosyjski resort sprawiedliwości cofnął rejestrację partii Nawalnego
Ministerstwo Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej cofnęło rejestrację Partii Postępu Aleksieja Nawalnego, co uniemożliwia temu opozycyjnemu ugrupowaniu wzięcie udziału w wyborach regionalnych we wrześniu 2015 roku i parlamentarnych w grudniu 2016 roku.
38-letni Nawalny to adwokat, bloger i bojownik z korupcją, jeden z przywódców protestów w Moskwie w 2012 roku przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml. We wrześniu 2013 roku opozycjonista kandydował w wyborach mera Moskwy, zdobywając 27,24 proc. głosów i ustępując tylko obecnemu merowi Siergiejowi Sobianinowi.
Resort sprawiedliwości uzasadnił swoją decyzję tym, że Partia Postępu złamała prawo, które nakładało na nią obowiązek zarejestrowania swoich oddziałów w ponad połowie regionów FR w ciągu pół roku od wpisania jej do ogólnokrajowego rejestru partii politycznych, co nastąpiło 24 lutego 2014 roku.
Ministerstwo podało, że w październiku 2014 roku partia Nawalnego przedstawiła dane o rejestracji oddziałów w 44 regionach. Resort zaznaczył, że tylko w 16 regionach partia uzyskała rejestrację w ustawowym sześciomiesięcznym terminie. Zgodnie z Konstytucją FR, w jej skład wchodzi 85 regionów, licząc z zaanektowanymi Krymem i Sewastopolem jako miastem wydzielonym.
Partia Postępu uznała decyzję resortu sprawiedliwości za niezgodną z prawem i zapowiedziała zaskarżenie jej do sądu. W ocenie prawników ugrupowania Nawalnego pozbawić partię polityczną rejestracji może tylko sąd.
Nawalny oświadczył, że decyzja ministerstwa sprawiedliwości stanowi reakcję na niedawną zapowiedź Partii Postępu, że wystartuje w wyborach regionalnych w 2015 roku i parlamentarnych w 2016 roku w ramach Koalicji Demokratycznej pod egidą Republikańskiej Partii Rosji (RPR) - Partii Wolności Narodowej (Parnas).
RPR-Parnas, której współprzewodniczył zamordowany 27 lutego Borys Niemcow, jest jednym z dwóch - obok partii Jabłoko - ugrupowań antykremlowskiej opozycji, mającym prawo uczestniczyć w wyborach do Dumy Państwowej w 2016 roku bez konieczności zbierania podpisów wyborców. Przywilej ten zawdzięcza Niemcowowi, który we wrześniu 2013 roku, kandydując z jej listy, zdobył mandat deputowanego do Dumy Obwodowej w Jarosławiu.
Za wspólnym startem opozycji demokratycznej w wyborach - poza Partią Postępu i RPR-Parnas - opowiedziały się też Demokratyczny Wybór Władimira Miłowa, Inicjatywa Obywatelska Andrieja Nieczajewa, a także niezarejestrowane Partia 5 Grudnia i Partia Libertariańska. Koalicję poparły również ruchy Solidarność Ilji Jaszyna i Otwarta Rosja Michaiła Chodorkowskiego.
W ubiegłym tygodniu Koalicja Demokratyczna ogłosiła, że wystawi swoje listy w wyznaczonych na 13 września 2015 roku wyborach do parlamentów trzech regionów FR - obwodów: kałuskiego, kostromskiego i nowosybirskiego.