Rosyjski okręt szpiegowski Wiktor Leonow u wybrzeży USA

U wybrzeży USA we wtorek pojawił się rosyjski okręt szpiegowski - poinformowała telewizja Fox News. Według amerykańskich władz, to pierwszy taki incydent od zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta 20 stycznia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Wiktor Leonow" z niezapowiedzianą wizytą w Hawanie pod koniec lutego br.
"Wiktor Leonow" z niezapowiedzianą wizytą w Hawanie pod koniec lutego br. (AFP, Fot: Adalberto Roque)

Według informacji amerykańskiej telewizji, okręt Wiktor Leonow pojawił się o poranku czasu lokalnego w pobliżu Delaware na wschodnim wybrzeżu USA i kierował się na północ. Według podawanych informacji, statek znajdował się około 70 mil od linii brzegowej, co oznacza, że znajdował się na wodach międzynarodowych, ponieważ wody terytorialne USA sięgają 12 mil morskich.

Jak podaje Fox News, nie wiadomo dokąd zmierza rosyjska maszyna, wiadomo natomiast, że jednostka jest uzbrojona w przeciwlotnicze pociski rakietowe. Według źródła, cytowanego przez stację telewizyjną, póki co statek nie stanowi wielkiego problemu, ale jego poczynania są obserwowane. Nie robi tego jednak żaden z czterech amerykańskich okrętów wojennych, które obecnie znajdują się na Oceanie Atlantyckim, gdzie biorą udział w ćwiczeniach.

Wiktor Leonow, który jest okręt rozpoznania elektronicznego, został zbudowany pod koniec lat 80. w gdańskiej stoczni na zamówienie ówczesnych władz ZSRR.Jednostka ma długość 94 metrów, jest wyposażona w elektroniczne urządzenia rozpoznawcze, rakietowy system obronny i 30-milimetrowe działka przeciwlotnicze. Jednostka jest jednym z rosyjskich okrętów, najczęściej widywanych w okolicach wschodnich wybrzeży USA.

Polub WP Wiadomości