Trwa ładowanie...

Rosyjski ekspert pewien. Ukraińska ofensywa za półtora-dwa miesiące

- Za półtora-dwa miesiące Ukraina rozpocznie szeroką kontrofensywę i wówczas dojdzie do przełamania sytuacji na froncie na jej korzyść - ocenił rosyjski niezależny analityk ds. wojskowych Rusłan Lewijew w wywiadzie dla portalu Meduza. Podobne doniesienia pojawią się również ze strony ukraińskiej, które podają, że wojska Kijowa przejdą do kontrnatarcia na przełomie czerwca i lipca.

Rosyjski ekspert wskazuje, że Ukraińcy przejmą inicjatywę na froncie Rosyjski ekspert wskazuje, że Ukraińcy przejmą inicjatywę na froncie Źródło: East News, fot: DMITRY LOVETSKY
d24clfo
d24clfo

Lewijew, szef projektu śledczego Conflict Intelligence Team (CIT), zajmującego się wojną w Donbasie od 2014 roku, uważa, że w obecnej sytuacji bez masowej mobilizacji Rosja nie zdoła doprowadzić do przełomu w walkach. Za swoje niewygodne oceny dla Kremla ekspert został zaocznie oskarżony z artykułu o "rozpowszechnianiu fake newsów na temat rosyjskiej armii". Niedawno Moskwa wysłała za nim list gończy.

Lewijew wyjechał z Rosji wkrótce po rozpoczęciu wojny w Ukrainie.

d24clfo

- Za około 1,5-2 miesiące strona ukraińska rozpocznie szerokie kontrnatarcie. Oczekiwanie społeczne jest ogromne. Generałowie i sam prezydent Wołodymyr Zełenski przysłuchują się temu - ocenia rosyjski ekspert.

- Są zasoby, by to przeprowadzić. Na Ukrainie obowiązuje stan wojenny, już pojawia się nowe uzbrojenie. W ciągu 1,5-2 miesięcy zobaczymy przełamanie sytuacji na niekorzyść Rosji - ocenił Lewijew.

Podobny termin ewentualnego ukraińskiego kontrnatarcia podawał Rostisław Smirnow, doradca ministra spraw wewnętrznych, który ocenił, że wojska Kijowa przystąpią do działań ofensywnych na przełomie czerwca i lipca.

d24clfo

Lewijew zdradza także przypuszczalny kierunek natarcia Ukraińców. - Prawdopodobnie zaczną od Donbasu i będą próbowali odciąć rosyjskie drogi zaopatrzenia - stwierdził.

Rosnące problemy rosyjskiej armii. Ukraińcy się zbroją

Rosyjski ekspert ocenił, że powrót do pierwotnych założeń wojsk Putina o zajęciu Kijowa, jest już niemożliwy. - Teraz można już ostatecznie stwierdzić, że nawet jeśli dojdzie do mobilizacji, nie będzie to możliwe - stwierdził.

Wśród rosyjskich wojsk piętrzą się także problemy. Żołnierze odmawiają udziału w walce - problem ten może dotyczyć nawet 30-40 proc. wojskowych - twierdzi Lewijew. Źle wygląda również zaopatrzenie jednostek.

- Jest zbyt mało zasobów. Najlepiej przygotowane do walki oddziały są silnie osłabione, mają straty w sprzęcie, jest coraz mniej czołgów. Rakiety praktycznie się skończyły. Np. Iskanderów ostatnio w ogóle nie widzimy - zauważa ekspert.

d24clfo

Sytuacja u obrońców ma być - według jego relacji - zupełnie odwrotna. - Uzbrojenie jest coraz lepsze, jest coraz więcej żołnierzy - dodaje Lewijew.

Zobacz też: Nowy plan Putina? Ekspert obstawia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d24clfo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d24clfo
Więcej tematów