Trwa ładowanie...
d3ubefw
d3ubefw

Rosyjski balet Bieriozka w hołdzie ofiarom katastrofy

Rosyjski balet Bieriozka wystąpi 28 kwietnia w Warszawie na specjalnym koncercie dedykowanym ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem. Zespół "solidaryzuje się z Polakami" - podkreślił organizator występów rosyjskiego baletu w Polsce Piotr Skulski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3ubefw

Koncert dedykowany ofiarom katastrofy odbędzie się w Sali Kongresowej. Rosyjscy artyści wystąpią razem z Zespołem Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny.

Jak poinformował Skulski, w dniach 28-30 kwietnia Bieriozka będzie występować w Polsce na koncertach w trzech miastach: Warszawie (Sala Kongresowa), Poznaniu (Hala Arena) i Katowicach (Spodek). Szczegółowe informacje o terminach poszczególnych występów mają być dostępne na polskiej stronie internetowej baletu: www.bieriozka.pl.

Artyści z Bieriozki, czyli rosyjskiego Państwowego Akademickiego Zespołu Choreograficznego Pieśni i Tańca im. Nadieżdy Nadieżdinowej, tańczą w korowodzie ze skomplikowanym układem choreograficznym, który - w połączeniu z pięknymi strojami - ma sprawiać wrażenie, że tancerze "płyną" po scenie.

d3ubefw

Zespół został założony pod koniec lat 40. przez wybitną baletmistrzynię Nadieżdę Nadieżdinową, pochodzącą z Wilna. W latach 1925-1934 Nadieżdinowa była solistką baletu w moskiewskim Teatrze Bolszoj.

W 1948 r., dzięki jej staraniom, w Moskwie odbył się występ taneczny korowodu dziewczęcego do pieśni "W pole bieriozka stojała...". Pierwszymi wykonawczyniami tańca "Bieriozka" były młode kołchoźnice obwodu kalinińskiego. Nadieżdinowa zaczęła wówczas tworzyć profesjonalny zespół taneczny. Została jego kierownikiem artystycznym i baletmistrzynią. W 1966 r. Nadieżdinowa otrzymała tytuł Narodowej Artystki ZSRR.

Artyści z baletu Bieriozka "występowali na największych scenach teatralnych i koncertowych świata, wzbudzając zachwyt publiczności, (...) przez lata wypracowali wspaniałą choreografię, która wyraża bogactwo, charakter i osobliwość rosyjskiej kultury, a zarazem lekkość, odwagę i skromność" - podkreślają organizatorzy koncertów w Polsce.

d3ubefw

Podziel się opinią

Share

d3ubefw

d3ubefw
Więcej tematów