Trwa ładowanie...
d2hzhnf
IAR

Rosyjska policja skonfiskowała z drukarni eseje Nowaka-Jeziorańskiego

• Polska ambasada złożyła protest ws. konfiskaty esejów Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Moskwie
• Policja sprawdza, czy książka nie zawiera treści ekstremistycznych
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Radiowóz przed budynkiem polskiej ambasady w Moskwie
Radiowóz przed budynkiem polskiej ambasady w Moskwie (PAP/EPA, Fot: Yuri Kochetkov)
d2hzhnf

Polska ambasada w Moskwie złożyła protest w sprawie skonfiskowanych przez rosyjską policję esejów Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

11 lutego funkcjonariusze weszli do jednej z drukarni w Sankt Petersburgu, zabierając cały nakład przetłumaczonego na język rosyjski zbioru artykułów i wywiadów Nowaka-Jeziorańskiego z lat 1991-2003. Jak poinformowało riazańskie biuro międzynarodowego stowarzyszenia Memoriał, policja sprawdza, czy książka nie zawiera treści ekstremistycznych.

Policjanci, którzy weszli do drukarni "Bieriesta" w Petersburgu, powoływali się na donos, z którego miało wynikać, że w oficynie znajdują się publikacje propagujące ekstremizm. Według portalu informacyjnego Cogita.ru skonfiskowano 530 egzemplarzy książki zawierającej teksty Jana Nowaka-Jeziorańskiego, odnoszące się do wschodniej Europy.

Rosyjski portal wyjaśnia, że autor był dziennikarzem, żołnierzem i kurierem Armii Krajowej, a także kierował Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa. Podkreśla, że dzięki jego publikacjom łatwiej jest zrozumieć, jak Polacy traktują kwestię bezpieczeństwa państwa, dlaczego starali się dołączyć do NATO i jak widzą swoje relacje z Unią Europejską i Rosją.

d2hzhnf

Podziel się opinią

Share
d2hzhnf
d2hzhnf
Więcej tematów