Trwa ładowanie...

Rosyjska partia Jabłoko proponuje międzynarodową konferencję ws. Krymu

• Opozycyjna partia propozycję przedstawiła na zjeździe przedwyborczym
• Spotkanie miałoby się odbyć z udziałem Rosji, Ukrainy i państw europejskich
• Te ostatnie mają być gwarantami podjętych decyzji

Rosyjska partia Jabłoko proponuje międzynarodową konferencję ws. KrymuŹródło: Wikipedia, fot: Wolodymyr Lavrynenko
d2otibq

Szefowa partii Emilia Słabunowa powiedziała, że nie można dopuścić do eskalacji konfliktu, a wspólnym zadaniem narodów Rosji i Ukrainy jest "konstruktywne konstruowanie przestrzeni europejskiej". Partia popiera europejską drogę Rosji, co - jak powiedziała Słabunowa - oznacza udział we wspólnocie europejskiej i przyjaźń i współpracę z krajami europejskimi.

Partia przedstawiła swój program wyborczy, a w kolejnych dniach przedstawi kandydatów na wybory. Słabunowa poinformowała, że znany reżyser Aleksandr Sokurow zgodził się kandydować z ramienia Jabłoka na wrześniowych wyborach do Dumy (niższej izby parlamentu Rosji).

Jabłoko, ugrupowanie o programie socjaldemokratycznym, powstało w latach 90.; przez wiele lat partią kierował Grigorij Jawlinski. Jabłoko jest drugim, obok Partii Wolności Narodowej (PARNAS), ugrupowaniem antykremlowskiej opozycji mającym prawo uczestniczyć w wyborach do Dumy bez konieczności zbierania podpisów wyborców.

Według sondażu poparcia dla partii politycznych, przeprowadzonego przez niezależne Centrum Lewady, gotowych zagłosować na Jabłoko lub na Parnas byłoby około 1 proc. wyborców. Łącznie 36 proc. ankietowanych powiedziało, że nie wie, na jaką partię będzie głosować, nie wie, czy odda głos albo też nie zamierza iść na wybory.

Z Moskwy Anna Wróbel

d2otibq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2otibq
Więcej tematów