Rosjanie apelują: "Wpuśćcie nas". Jest odpowiedź USA
Tydzień wysokiego szczebla, otwierający 77. sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, w którym tradycyjnie biorą udział głowy państw i ministrowie, rozpoczyna się 20 września. Tymczasem do tej pory żaden z 56 członków rosyjskiej delegacji nie otrzymał jeszcze wizy do USA.
O tym, że rosyjska delegacja z ministrem Siergiejem Ławrowem na czele, a także towarzyszący jej dziennikarze i załoga rządowego samolotu, nie mają jeszcze wiz do USA, gdzie mieści się siedziba ONZ, poinformował TASS stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia.
Nebenzia przypomniał, że Stany Zjednoczone jako kraj, w którym znajduje się siedziba ONZ, są zobowiązane do zapewnienia możliwości udziału delegacji w wydarzeniach tej organizacji. W liście do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa napisał, że brak przyznania wiz przez USA jest "alarmujący".
"W związku z tym prosimy o ponowne przypomnienie władzom USA, że muszą one jak najszybciej wydać wymagane wizy wszystkim rosyjskim delegatom i osobom towarzyszącym, w tym rosyjskim dziennikarzom, którzy będą w Nowym Jorku" - wskazał w dokumencie.
W liście zauważono również, że trudna sytuacja z wizami trwa od kilku miesięcy. "W ciągu ostatnich kilku miesięcy Stany Zjednoczone konsekwentnie odmawiały wydawania wiz wjazdowych rosyjskim delegatom, którzy mieli wziąć udział w oficjalnych wydarzeniach ONZ. Wśród ostatnich tego typu przykładów jest odwołana wizyta rosyjskiego ministra spraw wewnętrznych Władimira Kołokołcewa" - napisał Nebenzia.
Jest odpowiedź USA: poważnie traktujemy swoje zobowiązania
Rzeczniczka ONZ Eri Kaneko powiedziała, że zarówno Guterres, jak i wysocy rangą urzędnicy ONZ są w bliskim kontakcie z USA i Rosją w sprawie wiz dla rosyjskiej delegacji.
- Stany Zjednoczone poważnie traktują swoje zobowiązania jako kraj przyjmujący ONZ - powiedział Reutersowi rzecznik Departamentu Stanu Ned Price, dodając, że rejestry wizowe są poufne zgodnie z prawem amerykańskim, więc nie może komentować poszczególnych przypadków.
Zgodnie z "porozumieniem w sprawie siedziby" ONZ z 1947 r. Stany Zjednoczone są generalnie zobowiązane do umożliwienia dostępu do Organizacji Narodów Zjednoczonych zagranicznym dyplomatom. Ale Waszyngton twierdzi, że może odmówić wizy z trzech powodów - zagrożenia bezpieczeństwa, terroryzmu i polityki zagranicznej.
- Co roku rozpatrujemy setki wniosków o wizy dla delegatów Federacji Rosyjskiej na wydarzenia ONZ - powiedział Price i dodał, że wnioski należy składać jak najwcześniej, by zapewnić terminowość ich rozpatrzenia.
- Jest to szczególnie ważne ze względu na nieuzasadnione działania Rosji przeciwko naszej ambasadzie w Moskwie, które znacząco ograniczyły nasz personel, a co za tym idzie - zdolność do rozpatrywania wiz - zaznaczył Price.
Źródło: tass.ru, reuters.com