Trwa ładowanie...

"Rossijskaja Gazieta": wynik wyborów w Polsce już dawno nie był tak nieprzewidywalny

Wynik wyborów prezydenckich w Polsce już dawno nie był tak nieprzewidywalny - ocenia rządowa "Rossijskaja Gazieta", podsumowując polską kampanię wyborczą. Dziennik, prezentując kandydatów, przeinaczył hasło wyborcze Bronisława Komorowskiego.

Share
"Rossijskaja Gazieta": wynik wyborów w Polsce już dawno nie był tak nieprzewidywalny
Źródło: WP, Fot: Andrzej Hulimka
dtc7etd

"Rossijskaja Gazieta" napisała, że prezydent Bronisław Komorowski idzie na wybory z hasłem: "Jeśli chcecie wolnej Polski, głosujcie na mnie!" (w rzeczywistości hasło obecnego prezydenta w II turze brzmi: "Komorowski - prezydent naszej wolności"). Dziennik zauważa, że "hasło to po 26 latach od pierwszych demokratycznych wyborów w tym kraju wygląda, co najmniej, dziwnie". "Tym bardziej, że Bronisław Komorowski już od pięciu lat przewodzi krajowi i, jak się wydawało, miał wszystkie możliwości, by zatroszczyć się o wolność" - dodaje gazeta.

Rosyjski dziennik odnotowuje też, tym razem już zgodnie z prawdą, że hasłem Andrzeja Dudy jest "Godne życie w bezpiecznej Polsce".

dtc7etd

Relacjonując debaty dwóch kandydatów, moskiewski dziennik wybija, że "jednym z pierwszych pytań, na które musieli odpowiedzieć w czasie pierwszego spotkania twarzą w twarz, było to o sytuację na Ukrainie". "Prezydent ogłosił, że Polska popiera ten kraj, jednak o wysłaniu do Donbasu polskich żołnierzy nie ma mowy. Jego rywal odpowiedział, że kraj powinien kierować się swoimi interesami" - czytamy.

"Rossijskaja Gazieta" podaje również, że "mówiąc o stosunkach Polski z sąsiadami i o tym, jak Polska może stać się liderem w swoim regionie, Andrzej Duda wezwał do prowadzenia polityki zbliżenia z krajami bałtyckimi, a prezydent Komorowski przekonywał, że trzeba wciągać sąsiednie kraje we współpracę"; że "nie można złościć się na nie, obrażać się, poniżać".

"Wiedomosti": wygrana Komorowskiego nie byłaby najgorszym wariantem.

W czwartek w kontekście wyborów prezydenckich w Polsce rosyjski dziennik "Wiedomosti" przytaczał opinie ekspertów nt. stanowiska kandydatów i ich zaplecza politycznego wobec Rosji, sugerując, że wygrana Bronisława Komorowskiego nie byłaby dla Moskwy najgorszym wariantem.

Przywołując opinię Bartłomieja Biskupa z Uniwersytetu Warszawskiego, gazeta napisała, że "przejęcie władzy przez Andrzeja Dudę oznaczałoby radykalizację polskiej polityki w stosunku do Ukrainy". "Polityka Komorowskiego wobec Ukrainy miała bardziej wyważony charakter, prezydent nie wykonywał gwałtownych ruchów, nie przejawiał nadmiernego entuzjazmu" - dodała

Dziennik odnotował też, że "w styczniu Duda oznajmił, iż rozważa możliwość wysłania polskich wojskowych do Donbasu, by pomogli siłom ukraińskim, co spotkało się z potępieniem ze strony rządu (Polski)".

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w najbliższą niedzielę 24 maja.

dtc7etd

Podziel się opinią

Share
dtc7etd
dtc7etd
Więcej tematów