Rośnie liczba pasażerów na polskich lotniskach

Według prognoz Międzynarodowego
Stowarzyszenia Przewoźników Lotniczych (IATA), Polska znajduje się
na drugim miejscu (po Chinach) wśród najbardziej dynamicznie
rozwijających się rynków lotniczych na świecie - poinformowali posłów z sejmowej komisji infrastruktury przedstawiciele
administracji lotniczej.

Polskie porty lotnicze obsługują coraz więcej pasażerów.

Od roku 2001, w którym obsłużono 6,3 mln pasażerów, do roku 2004 (blisko 9 mln pasażerów) wzrost wyniósł 41 proc. W ciągu tylko jednego roku 2004 wzrost ten wyniósł 26 proc., w tym warszawskim porcie lotniczym o 17,8 proc., a w portach regionalnych średnio o 47,2 proc.

Największy wzrost ruchu pasażerskiego zanotowano w ostatnich latach na lotnisku w Katowicach. W ubiegłym, roku z jego usług skorzystało ponad 622 tys. pasażerów, co oznacza wzrost w porównaniu z rokiem 2003 o 240 proc.

W ciągu jednego roku obecności na polskim rynku tani przewoźnicy osiągnęli 11,9 proc. udziału w rynku.

Wzrost przewozów lotniczych wymaga realizacji wielu inwestycji w rozwój infrastruktury lotniczej. Rządowa informacja na ten temat wymienia między innymi budowę Terminala 2 na lotnisku Warszawa- Okęcie (zakończenie inwestycji jest planowane na I kwartał 2006 roku), wydłużenie pasa startowego drogi startowej do 2100 metrów i planowaną budowę dworca lotniczego w porcie lotniczym Łódź-Lublinek.

Jak poinformował Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) 11 lipca, dwanaście polskich lotnisk w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2005 roku obsłużyło ponad 3,9 mln pasażerów, o 37,9 proc. więcej niż przed rokiem.

ULC podał, że w analogicznym okresie roku ubiegłego lotniska te obsłużyły nieco ponad 2,8 mln pasażerów.

Prym w tej kategorii wiedzie lotnisko Warszawa-Okęcie: ponad 2,5 mln pasażerów od stycznia do maja 2005 r., wzrost o 23,2 proc. w ciągu roku.

Jeszcze większy przyrost liczby obsłużonych w tym czasie pasażerów odnotowało lotnisko Katowice-Pyrzowice: 354 tys. pasażerów od stycznia do maja 2005, o 248,2 proc. więcej niż rok temu. Duży wzrost odnotowało także lotnisko Kraków-Balice: 515,5 tys. pasażerów, wzrost o 124,6 proc.

Dane ULC dotyczą lotnisk: Warszawa-Okęcie, Kraków-Balice, Katowice-Pyrzowice, Wrocław-Starachowice, Poznań-Ławica, Łódź- Lublinek, Gdańsk-Rębiechowo, Szczecin-Goleniów, Bydgoszcz, Rzeszów, Zielona Góra, Szczytno.

W ubiegłą środę w Warszawie podpisano trzy umowy kluczowe dla uruchomienia Portu Lotniczego Modlin. Jak powiedział prezes spółki Port Lotniczy Modlin Marek Sidor, planowany termin uruchomienia lotniska to przełom roku 2005 i 2006. Lotnisko ma obsługiwać tanie linie i loty czarterowe. Docelowo będzie mogło obsługiwać do 2 mln pasażerów rocznie.

Lotnisko w Modlinie to dawne lotnisko wojskowe. Położone jest 35 km na północ od Warszawy, obok drogi krajowej nr 7 (Chyżne- Gdańsk). W pobliżu znajdują się mosty przez Wisłę w Zakroczymiu i Kazuniu.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)